Lednice (Břeclavsko) 15. září (ČTK)

V Čechách a na Moravě je 71 míst nabízejících svezení na některé z linek pravidelné lodní dopravy. Zájem o tyto výlety ani v době hospodářské krize neklesá. Každý rok proto přibývají nové lodní trasy a na vodu jsou spouštěna nová plavidla, řekl dnes ČTK předseda Sdružení provozovatelů osobní lodní dopravy Radek Martínek, jehož firma 1. plavební vozí turisty po řece Dyji v Lednici u Břeclavi.

Trasy představuje první mapa lodní dopravy vydaná sdružením. Na www.lodnidoprava.unas.cz má i svoji internetovou podobu.

Zásadní změnou v oblasti turistického ruchu v České republice je podle Martínka to, že se lodě změnily v uplynulých letech z pouhých dopravních prostředků ve vyhledávané turistické cíle.

„Lidé vyrážejí na výlety jen proto, aby se někde projeli na lodi. Síť plaveních tras proto houstne,“ uvedl Martínek.

Jednu z nejhustějších sítí vodních cest má jižní Morava. K lákadlům patří jediná podzemní plavba v republice v Punkevních jeskyní v Moravském krasu. Chloubou regionu je unikátní vodní trasa Baťův kanál spojující Hodonín a Otrokovice na Zlínsku.

K nejromantičtějším výletům patří plavba po řece Dyji v parku zámku v Lednici. Letos začala pramice vozit turisty z Břeclavi k zámečku Pohansko s velkomoravskými vykopávkami.

K nejmladším trasám v republice patří Dalešická přehrada u Třebíče, kterou brázdí loď Vysočina. Na vodu lze od letoška vyrazit i na palubě lodě Porta Bohemica v Mělníku. Na Labi nabízí svezení lodníci například v Hřensku nebo v Ústí.

Pokud má někdo zájem o nefalšovanou projížďku parníkem, do jehož kotle se stále ještě přikládá uhlím a za nímž se kromě brázdy ve vodě line kouř, měl by vyrazit do Hradce Králové. Malebnou přírodu Adršpašských skal ve východních Čechách lze obdivovat při plavbě pramicí po skalním Jezírku. K nejznámějším místům v Čechách, na nichž si lze užít pobytu na vodě, je Kampa s pohledem na historickou část Prahy nebo přívoz Branov-Luh na řece Berounce, který proslavil ve svých knihách Ota Pavel.

V republice podniká v oblasti lodní turistiky asi 50 firem. Polovina z nich patří k členům Sdružení provozovatelů osobní lodní dopravy. Na palubách členů sdružení se ročně sveze asi 800.000 výletníků.

Vladimír Klepáč sap

Vstup na oficiální stránky Sdružení provozovatelů osobní lodní dopravy ZDE.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..