České Budějovice 28. března (ČTK)

Během dubna začnou vyplouvat dopravní lodě na Orlickou i Lipenskou přehradu, a to buď jen o víkendech nebo na objednávku během týdne. S pravidelnou dopravou začnou lodní společnosti většinou během května, všechny své lodě pak nasadí o letních prázdninách. Turisté si budou moci v tomto období vybrat z větší nabídky tras. Ceny vyhlídkových jízd zůstanou na loňské úrovni, zjistila ČTK.

První dvě lodě společnosti Quarter, která jezdí na Orlíku a na Slapech, vyjedou už 3. dubna. Pravidelné jízdní řády budou zatím platit pouze o víkendech, řekl ředitel provozu Jindřich Hospaska. Jezdit budou jen mezi zámkem Orlík a hradem Zvíkov. Tato trasa je i během roku mezi turisty nejoblíbenější. V sezoně flotilu posílí další dvě lodě a lidé s nimi budou moci vyrazit na přehradu Orlík nebo do Týna nad Vltavou. O prázdninách provozují ještě dvě lodě na Slapech, díky tomu mohou turisté dojet po Vltavě až do 115 kilometrů vzdáleného Týna nad Vltavou.

Společnost také chystá novinku k 50. výročí dostavby Orlické přehrady. Lidem nabídne výlet zaměřený na přehradu a její historii s průvodcem. O přehradě bude lidem vyprávět člověk, který na ní 40 let pracoval. Vyjíždět se bude z Orlíku a cílová stanice bude na přehradě, kde si budou lidé moci prohlédnout elektrárnu a vodní dílo.

Lodě První orlické budou letos plout v Třeboni, Českých Budějovicích a na Orlíku. Nebudou moci jezdit v Hluboké nad Vltavou kvůli tomu, že se zde prohlubuje koryto řeky, uvedl ředitel společnosti Štěpán Machar. Také oni by chtěli vyplout už v dubnu na Orlíku i v Třeboni, v Českých Budějovicích pak od května. Jízdné společnost zvyšovat nebude. Ředitel uvedl, že je už asi deset let drží na stejné úrovni.

Také na Lipně by se vyhlídkové lodě měly objevit v dubnu. Jezero je ale zatím ještě zamrzlé. „Pokud jezero rozmrzne, pak bychom chtěli vyplouvat od sedmého dubna, ale zatím jen na objednávku,“ řekl jednatel společnosti Rosenberg Lipno, která provozuje dvě lodě, Jindřich Bouchal. V polovině května zahájí pravidelnou dopravu z Lipna a Frymburku. Také oni zachovají jízdné na loňské úrovni. O deset korun zvýší jen rodinné jízdné na 620 korun.

Malá výletní loď jezdí i v Týně nad Vltavou. S pravidelnou dopravou začne její majitel 1. května. Loď vypluje v případě, že přijdou aspoň tři lidé. Turistům nabízí tři výletní okruhy. Jeden krátký určený pro rodiny s malými dětmi, výlet na soutok s Lužnicí a kousek po ní a okruh přes plavební komoru na Kořensko. Ani majitel této lodi ceny nezvýší.

kpe vit

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..