Ústí nad Labem 28. března (ČTK)

Už první dubnovou sobotu zahájí sezonu některé osobní lodě vozící turisty po Labi. Jejich počet se ještě letos postupně rozšíří. Z Litoměřic vypluje už tradičně loď Potra Bohemica 1, od května se k ní přidá nová sesterská loď Porta Bohemica 2 pro 115 osob. Další výletní loď bude také už od 3. dubna jezdit z Děčína přes Hřensko do německého Bad Schandau, o týden později bude pokřtěna další loď v Ústí nad Labem. ČTK to zjistila u provozovatelů lodí.

V dubnu bude Porta Bohemica 1 jezdit zatím jen o víkendech, každodenní provoz začne v květnu. „Nová loď Porta Bohemica 2 bude mít premiéru 1. května při oficiálním zahájení sezony,“ řekl provozovatel lodí Karel Svoboda. Porta Bohemica 2 bude jezdit z Ústí nad Labem do Litoměřic a zpět.

Porta Bohemica 1 bude jezdit podobně jako loni, střídavě z Litoměřic do Ústí nad Labem nebo opačně až do Horních Počapel. Loni přitom zajížděla jen do Štětí. „Kromě Horních Počapel přibyla letos nově zastávka v Dolních Zálezlech na Ústecku,“ uvedl Svoboda. V letních měsících se na lodi budou pravidelně pořádat hudební večery. V Litoměřicích se chytá i propojení silničního vláčku pro turisty s lodní dopravou. Cestující od lodě na nejníže položeném místě Litoměřic vyveze vláček na bod nejvyšší, k legendární restauraci s vyhlídkou na Mostné hoře.

Další novinkou má být speciální loď s nízkým ponorem, která má zajíždět po Ohři z Litoměřic do Terezína. Podle Svobody se ale čeká na povolení od CHKO, loď tak začne jezdit pravděpodobně až v příštím roce.

Podle Milana Helviga z Labské plavební společnosti jedna loď bude tradičně z Děčína jezdit do Bad Schandau v Sasku, druhá z lodí bude vozit turisty z Děčína přes Ústí až do Roudnice nad Labem. Odtud se turisté mohou lodí podívat až do Mělníka. Milovníci vodní turistiky mohou také jet lodí z Ústí do Děčína, tam si prohlédnout zámek a pak se vrátit zpět. Chystají se i okružní plavby pod ústeckou Mariánskou skálou, které cestující provezou i přes zdymadla.

Osobní lodní doprava v Ústeckém kraji je stále na vzestupu. Začínají na ni sázet města ležící na Labi, která tak chtějí přitáhnou turisty. V řadě obcí vznikají nová přístavní mola. Obce sdružené v Labské paroplavební společnosti, si příliv turistů v loňské sezoně pochvalovaly. Například největší osobní loď v kraji, Porta Bohemica 1 s kapacitou 300 cestujících, loni svezla 30.000 cestujících, o rok dříve to bylo jen 17.000 lidí.

ape snm

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..