Poděbrady (Nymbursko) 28. března (ČTK)

Provozovatelé výletních lodí ve Středočeském kraji se chystají na zahájení hlavní sezony. V Kolíně se například začne jezdit už o Velikonocích, výletní loď v Poděbradech zahájí každodenní plavby v květnu. Provozovatelé potřebují k úspěšné sezoně především slunečné počasí, zjistila ČTK.

Velice oblíbená je již několik let výletní loď Král Jiří, která vozí turisty na okružní plavby v okolí Poděbrad. Trasa vede buď proti proudu Labe na soutok s Cidlinou, nebo naopak po proudu do Nymburka. Loď jezdí i přes zimu, svůj provoz však omezuje pouze na tři dny v týdnu. „Naplno začneme zase jezdit od května do září, loď bude v provozu každý den,“ řekl ČTK provozovatel Zdeněk Havlas.

Ten si velice pochvaloval zájem lidí v loňské sezoně. „Pomohlo nám to, že se infocentrum v Poděbradech přestěhovalo do centra a začalo lépe fungovat. Lidé o nás tak více věděli,“ podotkl. Zájem turistů tak vykompenzoval nezájem firem, které si kvůli krizi přestaly loď pronajímat na firemní plavby. „Letošní sezonu si netroufnu odhadnout, faktem ale je, že jsme stoprocentně závislí na počasí,“ dodal Havlas.

Výletní loď Kolinea pro 80 cestujících, která jezdí z Kolína do Klavar, by měla na svou letošní první cestu vyrazit o Velikonocích. „Doháníme ještě nějaké technické záležitosti,“ řekl ČTK provozovatel František Martínek. Loď kotví u Kmochova ostrova v Kolíně a denně vyplouvá na téměř hodinové projížďky po Labi. Největší zájem o plavby je ale podle Martínka o víkendech. Kromě pravidelné lodní dopravy firma nabízí i nepravidelné plavby na přání, a to až do Mělníka nebo Kladrub nad Labem.

Lodní doprava začala loni fungovat také v Mělníku a měla velký úspěch. Loď s kapacitou 250 lidí přepravila zhruba 4500 cestujících. Jezdí se po třech různých trasách – pořádají se zpáteční plavby do Obříství, do Dolních Beřkovic a do Roudnice. V letošním roce se pro velký zájem uvažovalo o prodloužení některých tras. Jezdit by se mělo již od dubna.

Lodí se budou moci zájemci podle dostupných informací letos opět svézt i po vltavské přehradě Slapy. Pravidelná linka ze Slap do Nové Živohoště by měla jezdit každodenně o prázdninách v červenci a srpnu.

mtj jt vit

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..