Pardubice 28. března (ČTK)

Každodenní jízdy na lodi Arnošt v Pardubicích začínají v polovině dubna. Výletníci si mohou tradičně zajet z Pardubic do Srnojed a Přelouče, proti proudu přes plavební komoru do Brozan nebo až k hradu Kunětická Hora. Ceník se proti loňsku nezměnil. ČTK to řekl provozovatel Radek Ježek.

„Největší zájem je o jízdy pod Kunětickou horu. Cesta trvá tři hodiny. Jízdné jsme už několik let neměli. Už by bylo drahé,“ řekl Ježek.

Rodinné jízdné stojí například do Kunětic 450 korun, lístek platí i zpátky. Jednosměrná jízdenka je o 100 korun levnější. Jízda do Srnojed vyjde rodinu na 350 korun, za cestu pouze tam zaplatí 250 korun. Podrobnější ceník je na stránkách www.lod.cz.

Výletní loď Arnošt vozí po Labi pasažéry deset let. V zimě jezdí jen několik dní v týdnu, od dubna do října každý den. Letošní zimní sezona se zatím slibně nevyvíjela. Recese i dlouhá zima poznamenala také volnočasové aktivity.

„Třeba firmy se dřív objednávaly na soukromé plavby. Od letošního ledna silně pociťujeme krizi. Start do nové sezony vypadá ekonomicky velmi špatně. Také bylo parkoviště dva měsíce zaházené sněhem a lidi k nám ani nezaparkovali,“ řekl Ježek.

Jenom plavby by loď neuživily. Funguje také jako restaurace a konají se tam i koncerty, ochutnávky vín a jiné akce pro veřejnost. Loď vlastní společnost Pardubická plavební, jejíž akcionáři jsou mimo jiné kraj i město. Protože je firma ztrátová, radnice a hejtmanství každoročně doplácejí na provoz, letos dají 650.000 korun. Provozovatel peníze nedostává.

„Od Kunětic přes dvě zdymadla je víc jak 25 kilometrů řeka splavná. Loď byla prvním nových plavidlem od 50. let, která se na území bývalého Československa postavila. Určitě by bylo škoda, kdybychom o svého Arnošta přišli,“ řekl před časem náměstek hejtmana Romana Línek (KDU-ČSL).

jlc snm

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..