Dalešice (Třebíčsko) 28. března (ČTK)

Letošní výletní plavby na dalešické přehradě budou zahájeny o Velikonocích. Loď Vysočina vypluje poprvé na Bílou sobotu, tedy 3. dubna. ČTK to řekl Jakub Turek z provozovatelské firmy Quarter. Novinkou bude informační centrum s občerstvením a sociálním zázemím na koněšínské pláži, které bude fungovat od letních prázdnin.

Lodní doprava na přehradě vstoupí do čtvrté sezony. Obliba výletních plaveb zatím stoupala. Loni se na lodi svezlo 28.800 turistů, zhruba o 2500 víc než o rok dřív. Podle Turka by se ještě návštěvnost mohla zvyšovat. „Ale hodně to bude záviset na počasí,“ podotkl.

Hospodářská krize se zatím výletních plaveb dotkla méně, než se provozovatel obával. V minulém roce byl jen větší zájem o kratší trasy a méně vytížené byly vyhlídkové plavby pod Wilsonovu skálu. Vzhledem k tomu byl upraven nový jízdní řád. Stejně jako před rokem ale bude fungovat pět lodních zastávek – Kramolín, Dalešice, Hartvíkovice, Třesov a Koněšín.

Turisté se na lodi mohou dočkat i překvapení. Například o prvním májovém dnu se bude jezdit za polibek, další akce se plánují například na Den dětí a k ukončení školního roku. „Ale největším tahákem je ta krásná příroda,“ zdůraznil Turek.

Denní plavby, vyjma pondělí, jsou na dalešické přehradě o letních prázdninách. Kromě toho od Velikonoc do konce října vyplouvá loď Vysočina pravidelně o víkendech a o svátcích. Ceny se zvýšily kvůli růstu DPH, jízdné na delší trase bude dražší o 20 korun. „Ceny byly vyváženy podle délky úseků,“ poznamenal Turek.

Obce z mikroregionu Horácko usilovaly kvůli rozvoji turistiky o zavedení vyhlídkových plaveb několik let; jinde na Vysočině výletní lodě nejezdí. Zlepšení návštěvnosti pomáhá podnikatelům, u přehrady pomalu přibývají i ubytovací zařízení. „Po těch třech, řekla bych, úspěšných sezonách lodní dopravy, se region začíná probouzet. Investoři tomu začínají věřit,“ potvrdila koněšínská starostka Hana Žáková. Soukromý podnikatel buduje také informační centrum na koněšínské pláži.

vst snm

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..