Koněšín (Třebíčsko) 27. října (ČTK)

Zavedení lodní dopravy na přehradě Dalešice prospívá rozvoji cestovního ruchu v okolních obcích. Výletní loď je v provozu třetím rokem. Loni se na ní svezlo téměř 27.000 lidí, v tomto roce jich už bylo zhruba 29.000. Podle místních se ale příliv turistů odrazil ve větším znečištění nádrže a jejího okolí. Čistá voda je důležitá pro kempy, vodáky i rybáře, řekla dnes ČTK koněšínská starostka Hana Žáková.

„Letos jsme měli na přehradě přemnožené sinice. Rozvoj turistického ruchu mohl být jedním z faktorů, které se na tom podílely,“ uvedla Žáková. Podle ní by mohlo pomoci biologické čištění vody. „Bakterie by se naočkovaly do přehrady, hlavně na přítocích,“ uvedla. Pro tento postup však není jednoduché dostat povolení. „Takový experiment v rámci České republiky na takovém množství vody ještě nebyl vyzkoušen, tak se na to dotčené orgány dívají skepticky,“ poznamenala.

Obce z mikroregionu Horácko usilovaly kvůli rozvoji turistiky o zavedení vyhlídkových plaveb několik let; nikde jinde na Vysočině se takové plavby nekonají. Vyšší návštěvnost pomáhá podnikatelům. U přehrady pomalu přibývají penziony, zlepšuje se nabídka v tamních hospůdkách. „Větší je také návštěvnost památek v okolí a informačních center,“ dodala Žáková. Další záměry se ještě připravují. Například v Koněšíně by mohl vzniknout zookoutek.

Lodní dopravu zajišťuje společnost Quarter. „Letošní sezona byla dobrá,“ zhodnotil její zástupce Jakub Turek. Lidí sice přišlo o něco víc než před rokem, kupovali si však kratší plavby. Na začátku léta také výletním plavbám nepřálo počasí.

Denní pravidelné plavby jsou na dalešické přehradě o letních prázdninách. Kromě toho od Velikonoc do konce října vyplouvá loď Vysočina pravidelně o víkendech. Poslední letošní podzimní vyjížďky, které posádka zpestřuje nabídkou svařeného vína a grogu, se budou konat o tomto víkendu. Zájemci se ale po přehradě mohou projet i v zimě, a to na Mikuláše, o vánočních svátcích a na Nový rok. Společnost nyní uvažuje také o zavedení zimních plaveb s ochutnávkou moravských vín.

vst snm

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..