Sydney 27. října (ČTK)

Kvůli stoupající hladině moří ohrožující pobřežní oblasti musí Austrálie vypracovat jednotnou národní politiku, v jejímž rámci budou možná lidé muset pobřeží zcela opustit. Uvádí to zpráva australského parlamentního výboru pro změnu klimatu, o které dnes napsala agentura Reuters.

Zpráva počítá s tím, že hladiny světových oceánů v příštích letech pravděpodobně stoupnou skoro o metr. V ohrožení by se tak ocitly hustě osídlené oblasti australského pobřeží, kde se nachází všechna velká australská města.

V souboru doporučení je mimo jiné zákaz dalšího záboru půdy a územního rozvoje v přímořských oblastech, včetně možnosti přestěhování obyvatel. Podle britského zpravodajského serveru BBC zpráva zatím navrhuje nezávisle prozkoumat, zda je takové rozhodnutí možné.

Zástavbu prý však tolik neohrožuje postupný vzestup hladiny jako výkyvy počasí s ním spojené. Časté bouře, přívalové deště a vzedmuté vlny společně s vyšší hladinou jsou nebezpečím pro majetek ve výši 150 miliard australských dolarů (asi 2,4 bilionu korun).

Zpráva údajně především upozorňuje na nutnost jednotné australské politiky. Australské úřady se zatím neshodly, zda pobřeží bránit, nebo uvolnit.

Pobřežní oblasti obývá 80 procent z 21 milionů Australanů. Nejohroženějším federálním státem je podle zprávy Queensland na severovýchodě.

Mezivládní panel pro změny klimatu, založený OSN v roce 1988, odhaduje, že do roku 2100 by hladina světových oceánů mohla stoupnout o 80 centimetrů.

kne pz

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..