České Budějovice 7. září (ČTK)

Na 200 dobrovolníků se chystá v sobotu na raftech i kánoích sbírat odpadky z Vltavy v úseku mezi Vyšším Brodem a Boršovem u Českých Budějovic. Povodí řeky kvůli tomu sníží průtok na šest metrů krychlových za sekundu. ČTK to oznámil organizátor akce Čištění Vltavy 2010 Petr Kolínský.

Zhruba 70 kilometrů dlouhá trasa mezi Vyšším Brodem a Boršovem se rozdělí na šest úseků. „Chceme, aby nám na každý kilometr Vltavy vycházeli tak tři až čtyři vodáci, kteří budou řeku čistit,“ řekl Kolínský.

Akce začne v sobotu ráno v kempu v Novém Spolí u Českého Krumlova. Pořadatelé tam rozdělí dobrovolníky a rozvezou je na jednotlivé úseky na řece. Účastníci Čištění Vltavy 2010 pak budou sbírat odpadky, které uvidí na hladině, na dně nebo na březích u koryta. Veškerý shromážděný materiál pak budou dávat do speciálně připravených kontejnerů podél Vltavy.

Povodí Vltavy kvůli čištění na sobotu sníží průtok na šest metrů krychlových za sekundu. Přitom běžně řekou proteče za sekundu až trojnásobně víc vody. „A není vůbec výjimkou stav, kdy je průtok Vltavy ke 30 kubickým metrům za vteřinu,“ uvedl organizátor sobotní akce. Nižší stav vody asi nepřivítají ti, kteří se v sobotu chystají rekreačně splavit Vltavu. „Podle našich zpráv se však většina vodáků vydá v sobotu na řeku hlavně proto, že nám chce pomoct. A těm nižší průtok rozhodně vadit nebude,“ řekl Kolínský.

rek snm

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..