Praha 25. srpna (ČTK) – Historické parníky, ale i moderní ekologické lodě vyrazí v sobotu v Praze na společnou projížďku po řece Vltavě. Dvouhodinová plavba plavidel Pražské paroplavební společnosti povede od Rašínova nábřeží k Vyšehradu, odtud k ostrovu Štvanice a zpět. Unikátní přehlídka se koná u příležitosti 145. výročí založení této firmy a současně má i připomenout první úspěšnou plavbu parníku v Praze v roce 1865. ČTK o tom dnes za organizátory informoval Dušan Sahula.

Slavnostní jízdy centrem Prahy se podle Sahuly zúčastní nejkrásnější, nejstarší, největší i nejmodernější lodě, které dnes po Vltavě plují. Patří mezi ně renovovaný historický parník Vltava, jenž letos slaví 70 let od spuštění na vodu, největší pražský parník Vyšehrad a velká kolesová loď Šumava. O pozornost přihlížejících bude usilovat i loď poháněná solární energií Elektronemo a plavidla na hybridní pohon Bivoj a Libuše.

Od přístaviště na Rašínově nábřeží vypluje konvoj v 15:00 směrem k Vyšehradu, kde se otočí, propluje smíchovskou plavební komorou a pod Karlovým mostem dopluje k ostrovu Štvanice a odtud zpět do místa startu. „Pro diváky bude nejzajímavější odplutí lodí z Rašínova nábřeží, jehož se zúčastní členové spolku Vltavan, zahraje hudba a představí se posádky. Krásný výhled bude samozřejmě i z mostů a náplavek,“ řekl ČTK Sahula. Příznivci paroplavby se mohou akce nazvané Přehlídka parníků zúčastnit na palubě lodí i osobně a zcela zdarma.

Pavel Hortig dr

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..