Brno 7. září (ČTK)

Na Brněnské přehradě skončily zásahy, které tam v létě měly zamezit přemnožování sinic. Vodohospodáři do vody přestali takzvanými aeračními věžemi vhánět vzduch, který ji měl provzdušňovat a promíchávat. Skončilo i dávkování síranu železitého. Nyní budou odborníci z nádrže odebírat vzorky a sledovat kvalitu vody. Do konce roku chtějí účinnost zásahů vyhodnotit, zveřejnilo dnes Povodí Moravy v tiskové zprávě.

Brněnská přehrada patřila v minulosti k vodním plochám nejvíce zamořeným sinicemi. Zástupci kraje i města proto naplánovali její čištění. Loňskou sezonu byla téměř vypuštěná a odhalené břehy odborníci několikrát vápnili. Právě vápnění a provzdušňování vody pomocí aeračních věžích měly být hlavní zásahy, jak vodě pomoci.

Podle vedoucího Centra pro cyanobakterie a jejich toxiny Akademie věd ČR Blahoslava Maršálka už letos na jaře bylo zřejmé, že roční upuštění a vytěžení části sedimentů nastartovalo ozdravný proces. Na podzim 2008 obsahoval jeden mililitr sedimentu z nádrže 33 až 37 milionů buněk sinic. Letos na jaře už šlo jen o jednotky tisíc. Vyhráno však podle odborníků i zástupců samosprávy není, a to hlavně kvůli nutnosti dostavět v obcích nad přehradou kanalizace a čističky odpadních vod.

Aktuálně nečistí odpadní vodu téměř třetina obyvatel, kteří bydlí v povodí Svratky nad přehradou. Část kanalizací se tam má stavět nebo opravovat; stát a Jihomoravský kraj přidělily žadatelům dotace na investice za 755 milionů korun. I po dokončení aktuálně chystaných staveb však bez napojení na kanalizaci zůstane více než 10.000 lidí, tedy pětina obyvatel nad přehradou.

Projekt vyčištění přehrady má stát kolem 200 milionů korun, zhruba 160 milionů korun mají pokrýt evropské dotace.

lce mol

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..