Oceláři z EVRAZ VÍTKOVICE STEEL (EVZ) vyrobili plechy pro největší výletní loď na světě s názvem Oasis of the Seas, která pojme 9300 lidí. Staví ji finský výrobce lodí STX Europe (bývalá společnost Aker Yards). Na stavbu lodi dodala ostravská hutní firma přibližně 9900 tun lodních plechů, informovala dnes ČTK firma v tiskové zprávě. První pasažéři se na největší zaoceánské lodi svezou letos v prosinci.

„Jedná se o první loď ze sesterského dua lodí třídy Oasis. Druhá loď Allure of the Seas bude dokončena v roce 2010. Lodě jsou 361 metrů dlouhé, což se rovná pěti do řady za sebou postavených dopravních letadel Boeing 747 Jumbo nebo dvě soupravy vlaku Pendolino,“ dodala firma.

Oasis of the Seas a Allure of the Seas na svých 15 palubách pojmou až 6300 pasažérů a 3000 členů posádky, celkem tedy 9300 osob, což je přibližně stejně jako počet obyvatel středomoravské Mohelnice. Loď připomíná město, je na ní například park s živou zelení, velké množství restaurací a obchodů, sportovní zóna se čtyřmi bazény a mládežnická zóna. Nechybí lázně ani zábavní část s hudebními kluby, lední revue a lodním kasinem. Společnost Royal Caribbean, pro kterou se lodě vyrábí, bude nabízet 37 kategorií ubytování.

Na stavbu této lodi se podle EVZ spotřebuje přibližně 525.000 m2 oceli. „V rámci smlouvy s finskými loděnicemi jsme pro stavbu konkrétně Oasis of the Seas dodali celkem 9907 tun lodních plechů,“ upřesnil předseda představenstva a generální ředitel EVZ Vladimír Bail. Plechy jsou použity zejména pro stavbu trupu a kýlu, což je nejvíce namáhaná část lodi.

Největší zaoceánské plavidlo světa se nyní bude dostavovat na vodě. Na svou první plavbu vypluje z floridského Fort Lauderdale 12. prosince. Evraz Vítkovice Steel, který je největším domácím výrobcem tlustých plechů a třetím největším hutním podnikem v zemi, patří do ruské ocelářské skupiny Evraz Group od léta 2005. Společnost produkuje kolem milionu tun oceli ročně.

ema snm


Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..