Australská vláda povolí ekologickým aktivistům, kteří na moři pronásledují japonské velrybáře, aby doplňovali pohonné hmoty v jejích přístavech. Sdělila to dnes místopředsedkyně australské vlády Julia Gillardová. Japonsko aktivisty řadí k teroristům, protože podle něj velrybářská plavidla ohrožují.
Gillardová novinářům v Melbroune řekla, že nevidí důvod zakázat plavidlu Steve Irwin, které patří skupině Sea Shepherd, zakotvit příští týden v tasmánském Hobartu.
Japonsko v úterý oznámilo, že Austrálii požádá, aby takový zákaz vydala. „Narušovali naše aktivity a jejich činy jsou velmi nebezpečné. Chovají se jako piráti,“ řekl Čiharu Curuoka z japonského ministerstva zahraničí.
Ekologové své plavidlo pojmenovali po australském přírodovědci, který zahynul v moři v roce 2006 při natáčení filmu. Aktivisté pronásledují japonské velrybáře i po 3200 kilometrů dlouhé trase v antarktických vodách a v prosinci jednu z lodí japonské flotily napadli a házeli po ní lahve se žluklým máslem. Teď jsou asi 4000 kilometrů jihovýchodně od Hobartu.
Gillardová vyzvala aktivity, aby neriskovali v tak nebezpečných vodách, v nichž se pohybují.
Japonská flotila v pondělí přerušila lov, protože z jednoho z jejích šesti plavidel spadl muž přes palubu. Incident ale nevyprovokovali ekologové. Flotila chce letos ulovit 935 plejtváků a 50 myšoků.
Na lov velryb bylo v roce 1986 vyhlášeno mezinárodní moratorium, avšak Japonsko využívá mezeru v pravidlech, která umožňuje lov pro vědecké účely, a každoročně uloví asi 1000 velryb. Takto ulovení kytovci však většinou končí na jídelníčku japonských restaurací.
sva