Ústí nad Labem 15. září (ČTK)

Ředitelství vodních cest ČR dnes zahájilo modernizaci veřejného přístavu v Ústí nad Labem – Vaňově. Výstavba nové přístavní hrany má dopravcům přinést nové možnosti při překládce zboží, má i lépe ochránit lodě při povodních, řekl ředitel Ředitelství vodních cest ČR Miroslav Šefara. Rekonstrukce přístavu má být hotová v říjnu příštího roku, stát bude 136,5 milionu korun.

Po zmodernizování má nová, 310 metrů dlouhá překladní hrana v přístavu zvýšit množství překládaného zboží. „Umožní navýšení překladní kapacity jak v oblasti překládání zemědělských substrátů a ostatních sypkých materiálů, tak i překládání kontejnerů a nadrozměrných nákladů,“ uvedl Šefara.

Přístav ve Vaňově je nyní využíván zejména pro překlad písků a sypkých materiálů. Podle Šefary patří k nejvyužívanějším přístavům v severních Čechách a jeho rekonstrukce už byla potřebná. „Šikmá hrana, která je tady, plavidlům a manipulaci s materiály nesvědčí,“ řekl ředitel. Současně s výstavbou nové kolmé přístavní zdi chce podle Šefary provozovatel přístavu zmodernizovat celou překladní plochu. V roce 2006 činil výkon vaňovského překladiště 122.000 tun.

Zhotovitelem stavby je sdružení firem OHL-ŽS a AZ Sanace. Projekt podpoří i Evropská unie. Z operačního programu Doprava z Evropského fondu pro regionální rozvoj půjde na stavbu zhruba 116 milionů korun, zbytek by měl být uhrazen ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Podle Šefary je program modernizace přístavů trvalý a další rekonstrukce přístavů budou pokračovat. V minulosti například Ředitelství vodních cest ČR nechalo zmodernizovat přístavní hrany na Labi v Děčíně – Rozbělesích a v Mělníku. „Přístavy se postupně modernizují a tvoří se v nich logistická centra. „Jejich kapacita je přímo závislá na rychlosti přechodu zboží přes nákladní hranu,“ dodal Šefara.

Podle zákona o vodních cestách a plavebním provozu v přístavech je v Ústeckém kraji sedm veřejných přístavů, dva jsou ve Středočeském kraji – v Mělníku a Kolíně, další čtyři jsou v Praze.

Veřejné lodní přístavy na Labi:

Přístav říční kilometr Druh
Děčín Loubí 95,0 – 98,2 veřejný přístav
Děčín Rozbělesy 92,0 – 94,2 veřejný přístav
Ústí n.L. Krásné Březno 71,8 – 75,3 veřejný přístav
Ústí n.L. Vaňov 67,5 – 68,7 veřejný a závodový přístav
Přístav Píšťany vjezd na jezero z labské vodní cesty je na km 52,85
veřejný přístav na jezeře v Píšťanech
Lovosice 49,5 – 50,3 veřejný a závodový přístav
Lovosice – Prosmyky 48,4 – 47,75 veřejný přístav
Mělník 0,7 – 3,0 veřejný přístav
Kolín 83,5 – 84,6 veřejný přístav

zdroj:zákon o vodních cestách a plavebním provozu v přístavech

ape snm

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..