Zaujalo nás na The London Boat Show.


Sériová produkce vznášedel je doménou zejména amerických (zvláště pak floridských) výrobců. O to více nás na londýnské výstavě zaujala velmi zdařilý výrobek firmy Reaction International Limited z anglického Southamptonu.

Jedná se o vznášedlo určené pro rekreaci a sportovní vyžití na rovných terénech jako jsou vodní a ledové plochy, pláže, bažiny a mokřady, travnaté a zpevněné plochy nebo hladké zasněžené pláně. Vznášedlo uveze až tři dospělé osoby nebo dva dospělé a dvě děti.

Seriózní přístup výrobce je znát už při prvním pročtením deklarovaných technických parametrů a výkonů, které neslibují v žádném případě nesplnitelné a plně odpovídají možnostem stroje vybaveného dvouválcovým, dvoutaktním, vzduchem chlazeným motorem Hirth 2704 o zdvihovém obsahu 625 ccm a výkonu 52 HP, který je vybaven nuceným vzduchovým chlazením, dvěma karburátory Bing® a elektrickým i ručním startem. Vznášedlo je vybaveno, jak je v této třídě zcela obvyhlé, axiální šestilistou vrtulí od Multi-Wing® s lopatkami profilu 5Z. Oproti běžným zvyklostem není vrtule poháněna napřímo nebo přes reduktor motoru. Motor je umístěn v sedačce pod úrovní vrtulového hřídele (což je výhodné z hlediska snížení těžiště) za splitterem a pohání vrtuli prostřednictvím řemenu Gates®PowerGrip. Stejný způsob se používá běžně u vrtulových reduktorů v UL letadlech. Splitter má tvar kruhové výseče.

Trup vznášedla je zhotoven z vyztuženého GRP se sendvičovým jádrem a má pozitivní vztlak, což je velmi důležité při jízdě nad vodními plochami. Skirt je zhotoven z otěruvzdorného neoprenu-nylonu tvarovaného do samostatných sexmentů.

Parametry udávané výrobcem:
délka: 3,5 m
šířka: 1,8 m
výška: 1,4 m
vznos: 25 cm
maximální rychlost: 60 km/hod
cestovní rychlost: 32 km/hod
obsah tanku: 25 l
maximální spotřeba: 15 – 20 l/hod
cestovní spotřeba: 10 – 15 l/hod
vlastní hmotnost: 230 kg
max. nosnost: 250 kg
řízení směru: dvě kormidla

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..