Vimperk (Prachaticko) 11. března (ČTK) – Pro splouvání horní Vltavy budou zřejmě platit přísnější pravidla než dosud. Správa šumavského národního parku navrhuje, aby na nejfrekventovanější trasu ze Soumarského mostu do Pěkné směly lodě, jen pokud hladina řeky neklesne pod 61 centimetrů. Nyní je limit 45 cm. Kromě toho by v úseku od půlky června do půlky srpna platil veškerý zákaz splouvání, informoval dnes ČTK mluvčí parku Radovan Holub. Proti návrhu jsou starostové obcí a podnikatelé. Podle nich by nařízení zlikvidovalo turistický ruch v oblasti.

Hlavním důvodem, proč chce správa parku omezit masové vodáctví na zhruba třicetikilometrovém úseku od Lenory do Nové Pece, kde řeka protéká prvními zónami parku, jsou ohrožení živočichové a rostliny. Radí jí to i nejnovější odborná studie. Mezi unikáty patří například perlorodka říční, vranka obecná nebo mihule potoční.

„Hosty národního parku nemůžeme vědomě posílat do území, kde by poškozovali přírodu.Dokonce se domníváme, ž ani oni sami by do přísně chráněných částí přírody aktivně vstupovat nechtěli, kdyby věděli, o jak cenné území jde,“ uvedl ředitel správy parku František Krejčí.Správa nyní připravuje nový návšěvní řád, který má platit od 1. května a měl by podmínky splouvání horního toku Vltavy zahrnovat.

Zatím mohou vodáci na řeku od května do konce října. Pro úseky z Lenory k Soumarskému mostu a z Pěkné do Nové Pece se novým návrhem prakticky nic nezmění, vyjma zákazu nafukovacích raftů a pramic, který se ale týká celého toku nad Lipnem. Správa také uvažuje o početně limitovaných vodáckých exkurzích během prázdnin. Podmínkou je, aby na Soumarském mostě hladina nesestoupila pod 55 centimetrů.

Návrh, pokud projde, bude mít podle podnikatelů výrazný dopad na turistický ruch v oblasti. Na vodácích jsou závislé půjčovny, kempy i restaurace na Volarsku. „Bude to mít závažný ekonomický dopad. Podle našeho střízlivého odhadu se ta ztráta pohybuje ve výši 20 milionů korun. O práci v regionu přijdou desítky lidí,“ zdůraznil majitel jedné z půjčoven lodí Ladislav Bláha.

Chystané změny se nelíbí ani zástupcům obcí. „Diskutovat a jednat je možné o podmínkách splouvání, nikoliv o zavření řeky,“ řekl předseda Svazu obcí NP Šumava František Nykles, který je zároveň členem pracovní skupiny, jež doporučení poslední odborné studie projednává. Ta podle něj diktuje nejtvrdší podmínky z již pěti hotových dokumentů, které si park nechal vypracovat za poslední roky.

Správa parku se ale zpřísněné podmínky do nového návštěvního řádu chystá zanést už proto, že se na Evropskou komisi obrátila nevládní sdružení. Argumentují tím, že nezpřísněním podmínek by Česko poružilo řadu mezinárodních zásad a pravidel a od Evropské komise by mu hrozil tvrdý finanční postih. „Nerad bych, aby Evropská komise zahájila s ČR řízení o nedodržování podmínek ochrany přírody v naturovém území NP Šumava. Ochrana přírody je totiž významným veřejným zájmem a v národním parku na evropsky významné lokalitě by měla mít přednost před jinými zájmy,“ dodal ředitel správy parku.

Počet projíždějících lodí po Vltavě na jejím cenném a atraktivním úseku mezi Lenorou a Novou Pecí, kde řeka protéká prvními zónami parku, údajně od roku 1999 kolísá kolem 10.000 ročně. Denně se tak za slunečného a teplého počasí na řeku vydává až 400 lodí, maximálně projede 120 lodí za hodinu.

bej dvd

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..