Obyvatelé Česka jsou sice suchozemci, v projížďkách na lodích si ale libují stále více. Letos kvůli zvyšujícímu se zájmu o tento druh turistiky vypluje v republice tolik nových plavidel, že by bez problémů mohly vytvořit malou flotilu. Nové lodě vyplují na Baťově kanále, Nových Mlýnech, Dalešické přehradě a na řece Dyji na Moravě. V Čechách budou posazena na vodu nová plavidla na řece Vltavě i Labi, na rybníku Svět v Třeboni a patrně i na Lipnu.

„Zájem o lodní dopravu vzrůstá. Plavidla přestávají být pouhými dopravními prostředky převážejícími turisty na zajímavá místa. Jsou to turistické cíle,“ řekl dnes ČTK předseda Sdružení provozovatelů osobní lodní dopravy Jaroslav Martínek.

Je v něm sdruženo přes 20 společností zabývajících se lodní dopravou v Česku. Je to víc než polovina společností podnikajících v této oblasti v republice. Loni členové sdružení přepravili 800.000 turistů, tedy o téměř čtvrtinu více než roce 2006.

Největší novinky připravuje pro milovníky lodní dopravy Baťův kanál spojující Otrokovice na Zlínsku a Rohatec u Hodonína. Na této trase bude od letoška jezdit třetí velká loď. Stane se jí plavidlo pro 60 osob pořízené Zlínským krajem. Zmodernizována byla v uplynulých měsících loď Konstancie v Hodoníně. Ve městě bude letos vyhlášeno recesistické Vodní království. Po jednom z ramen řeky Moravy v něm začne vozit turisty výletní pramice. Na několika místech Baťova kanálu se letos objeví nové hausbóty.

Na Dalešické přehradě na Třebíčsku jezdí od roku 2007 výletní loď Vysočina. O projížďky na ní je takový zájem, že by v letošší sezoně měla získat sesterké plavidlo s kapacitou 40 osob.

Častým cílem mnoha výletů je v létě rybník Svět v jihočeské Třeboni, kde zatím jezdí pouze jediná loď. Novinkou letošní sezony v ní bude křest nového plavidla Petr Vok z Rožmberka. Také na nedaleké Lipno by měla být posazena zcela nová loď.

Společnost Autobusy Karlovy Vary by chtěla v této sezoně pro přehradu Skalka u Chebu pořídit starší plavidlo, které by mělo být před spuštěním na vodu zmodernizováno. Pracuje se i na lodi pro 240 pasažérů, která bude vozit cestující po Labi z Děčína do Hřenska. Počítá se také se spuštěním nového plavidla na Vltavu, které bude jezdit trasy Nelahozeves-Mělník a Nelahozeves-Praha.

Výletní loď bude nově vozit turisty po dolní nádrži Nových Mlýnů na Břeclavsku, a to mezi známým archeologickým nalezištěm Dolní Věstonice a vinařskou obcí Šakvice. I předseda sdružení dopravců Martínek, který provozuje lodní dopravu na řece Dyji v parku zámku v Lednici připravuje novinku. Bude jí loď Morava, která se právě v těchto dnech staví na Slovensku.

Záměrem sdružení je vydat lodní mapu České republiky, na níž budou zaneseny všechny trasy s osobní lodní přepravou v zemi. Více informací o lodích v ČR je na wwww.lodnidoprava.unas.cz.

Vladimír Klepáč vju

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..