Larvik (Norsko)/Praha 5. října (ČTK)

V úterý 6. října uplyne 95 let od narození norského archeologa a etnologa Thora Heyerdahla. Ten se do širokého povědomí zapsal především svými námořními expedicemi, kterými si ověřoval teorie o výpravách příslušníků starověkých civilizací.

Rodák z jihonorského Larviku vystudoval zoologii a geografii na univerzitě v Oslu. Heyerdahl nepatřil k vědcům libujícím si v poklidu knihoven. Krátce po druhé světové válce se proto začal věnovat dobrodružným cestám, které ho záhy proslavily.

Aby prokázal tezi, že ostrovy v Polynésii mohli kdysi osídlit peruánští indiáni, postavil si bez použití jediného hřebíku balsový vor. V dubnu 1947 na něm vyplul z peruánského přístavu Callao a po 101 dnech plavby na otevřeném moři skutečně dorazil až do Polynésie.

Expedice Kon-Tiki nebyla jediným odvážným podnikem, který Heyerdahl zorganizoval. Na přelomu 60. a 70. let přeplul Atlantik na papyrovém voru s názvem Ra a nedlouho poté překonal tento houževnatý Nor na rákosovém člunu moře mezi Irákem, Pákistánem a africkým Džibutskem.

Neúnavný vědec a popularizátor Thor Heyerdahl, který je autorem řady knih a filmových dokumentů, zemřel 18. dubna 2002.

dto ped

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..