Ústí nad Labem 5. října (ČTK)

Na lodi Porta Bohemica 1, která vozí turisty po Labi mezi Ústím nad Labem a Štětím na Litoměřicku, letos jelo zatím zhruba 30.000 lidí, což je téměř dvakrát tolik než loni. Kvůli velkému zájmu přibude na jaře další loď pro 145 lidí. Novinářům to dnes řekl provozovatel lodi Karel Svoboda. Loni se na lodi za celou sezonu svezlo přibližně 17.000 lidí.

Nová loď by měla do Litoměřic dorazit už v listopadu, její jméno a trasa po které bude jezdit, budou představeny ještě letos. Na současný provoz lodi přispívají obce a města ležící podél řeky sdružené v Labské paroplavební společnosti. Podle ředitele společnosti a litoměřického místostarosty Jaroslava Tvrdíka se v některých letních dnech na loď s kapacitou 300 osob ani všichni zájemci nevešli. Ze všech pasažérů lodi tvořili desetinu cyklisté. Loď má jako první v Evropě certifikát Cyklisté vítáni, přeprava kol na ní je samozřejmostí.

Obce v Ústeckém kraji, které jsou sdruženy v Labské paroplavební společnosti, si příliv turistů v letošní sezoně pochvalují. Podle Tvrdíka paradoxně pomohla krize, mnoho rodin nevycestovalo do zahraničí a trávilo volné dny v Čechách. Labská paroplavební společnost i obce mají další plány, jak přitáhnout turisty. Příští rok například bude od dubna jezdit menší loď pro 50 turistů po Ohři z Litoměřic do Terezína. Podle Svobody bude právě stavěná loď unikátní. Bude mít ponor jen 30 centimetrů a budou na ní dvě řídící místa, takže se nebude muset na užším a mělčím Ohři obracet.

Město Litoměřice stále také uvažuje se o zpřístupnění bývalé nacistické podzemní továrny v dole Richard. Chce tam vytvořit muzeum historie dolu, kde bude velká kapitola věnována období, kdy v ní pracovali vězni koncentračního tábora. Podle Tvrdíka Litoměřice chystají ještě například rozšíření provozu cyklobusů, turistického vláčku vozícího návštěvníky po městě. Mají být i více zpřístupněny podzemní chodby, v Litoměřicích by měl turisty lákat od roku 2011 i Svatostánek českého vinařství, který vzniká z gotického hradu v centru města.

Velkým problémem při lákání lidí do regionu je ubytovací kapacita. I když v některých obcích vznikají soukromé i obecní penziony, často se nemají turisté kde ubytovat. Kapacity pro ubytování vybudovaly blízko Labe například Libochovany, Velké Žernoseky, v Opárenském údolí u Lovosic například vznikl kemp z bývalého pionýrského tábora.

ape sap

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..