Moskva/Praha 26. ledna (ČTK)

Zřejmě jako první lidé zahlédli Antarktidu 27. ledna 1820 členové ruské expedice vedené Fadějem Bellinsgauzenem. I po 190 letech však nepanuje úplná shoda na tom, zda jim byl objev věčně zmrzlého kontinentu připsán právem.

Bellinsgauzenova korveta Vostok a nákladní loď Mirnyj, které velel Michail Lazarev, se na dobrodružnou cestu vydala na příkaz ruského cara Alexandra I. Po vyplutí z baltského Kronštadtu v červenci 1819 zamířily oba koráby k brazilskému Riu de Janeiru, odkud pak pokračovaly dále na jih. Polární kruh výprava překročila 26. ledna 1820 a následující den Bellinsgauzen do deníku zapsal, že se nacházejí 20 mil od Antarktidy.

Na tom, zda byli členové expedice skutečně prvními lidmi, kteří kontinent zahlédli, dodnes nepanuje jednoznačná shoda. Není totiž jisté, zda ruští cestovatelé opravdu viděli pevninu, nebo pouze část ledové bariéry, která ji obklopuje. Pokud by platila druhá možnost, pak by titul objevitele Antarktidy připadl buď britskému kapitánovi Edwardu Bransfieldovi, případně americkému lovci tuleňů Nathanielu Palmerovi, kteří se v oblasti nacházeli zhruba ve stejnou dobu jako Bellingsgauzen.

dto sat

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..