Varšava 29. ledna (ČTK)
O polského ovčáckého křížence, který přežil třídenní plavbu na ledové kře po řece Visle až do moře a zachránili jej až meteorologové z lodě před přístavem Gdyně, je až nečekaný zájem. Postupně se již přihlásili čtyři lidé, kteří tvrdí, že je to bezpochyby jejich pes. Námořníci, kteří zachráněného psa prozatím pojmenovali Baltic po své lodi, nechávají na svém chráněnci, ke komu se přihlásí.
Zatím si pro psa, jehož pravé jméno dosud nikdo nezná, přišli dva lidé, kteří tvrdili, že je určitě jejich. Ve středu přišel muž, nevzbudil ale psovu důvěru a Baltic si jeho lákání nijak nevšímal. Ve čtvrtek přišla žena, ale ani k té se pes nehlásil, i když ona sama byla přesvědčena, že psa poznává. Další dva údajní majitelé jsou teprve na cestě do Gdaňsku a zda někoho z nich Baltic pozná, zůstává zatím otázkou.
Černohnědý kříženec je asi pět až šest let starý a váží 20 kilogramů. Na kře cestoval nejméně 120 kilometrů, možná i více. Neví se totiž, kde se s ním kra utrhla a kde tedy jeho nedobrovolné putování začalo. Ví se ale, že ve městě Drudziadz asi 100 kilometrů od Gdaňsku si jej v sobotu hasiči všimli a pokusili se jej z kry zachránit, nedokázali se však přes jiné velké kry k té jeho dostat, řekl jeden z hasičů agentuře AP.
Ani pro posádku meteorologické lodě nebyla záchrana psa snadná a v jeden okamžik již mysleli, že je vše ztraceno. Kra, na níž pes stál, totiž už byla velmi malá, nakláněla se pod ním a on se stále znovu a znovu vyhrabával z ledové vody na ponořeném konci kry do jejího středu.
„Sledovali jsme jeho boj o život, když jsme se s lodí blížili,“ řekla podle AP meteoroložka Natalia Drgasová. „V jednu chvíli zmizel pod vodou a vlna jej stáhla pod loď. Už jsme si mysleli, že je to konec. Ale na druhé straně lodi se zase z vody vynořil a snažil se vylézt na jinou kru,“ dodala. V té chvíli se posádce lodi podařilo psa popadnout za kůži na hřbetě a vtáhnout do spuštěného člunu.
Zabaleného do teplé deky ho zachránci přinesli na loď, zahřáli, promasírovali a nakrmili. Psovi se rychle obnovily síly a za chvíli už hledal u lidí společnost, uvedla Drgasová.
Média pak dala zachráněnému psovi jméno Mišiak, ale posádka lodi si jej už pojmenovala po svém a toho se drží. Veterináři odhadli, že pes tohoto druhu s hustou kožešinou a vrstvou tuku pod ní může za podobných podmínek přežít i týden, pokud má co pít. Na Visle sladkou vodu měl, na moři mohl lízat aspoň kru. Podle veterinářů byl pes přátelský, dobře živený a vychovávaný, než se ztratil.
Kapitán meteorologické lodi Jerzy Wosachlo prohlásil, že pokud se psův skutečný vlastník nenajde, posádka si ho adoptuje.
ik lko