Hradec Králové 19. dubna (ČTK) – Parník Čechie kotvící na Labi v centru Hradce Králové ve městě nakonec zůstane. Majitel lodi, který plánoval převoz plavidla do Prahy, v pátek oznámil, že získal na loď místního kupce. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD) v příloze pro Královéhradecký kraj.

„Definitivně jsem se rozhodl, že Čechii prodám tomu, kdo ji zvelebí v Hradci Králové. Novým majitelem bude firma jednoho místního podnikatele. Bližší informace poskytneme asi během dvou týdnů, až podepíšeme kupní smlouvu,“ uvedl majitel lodi Zdeněk Pešát. Dodal, že zájemce chce Čechii opravit a obnovit na ní provoz restaurace a hotelu.

Parník vážící přes 200 tun si nechal v letech 1989 až 1991 postavit někdejší šéf východoněmeckých komunistů Erich Honecker. Využít jej však kvůli pádu režimu už nestačil. Později koupil loď Pešát, převezl ji do Hradce a zakotvil u Smetanova nábřeží. V roce 1998 na Čechii otevřel restauraci a hotel se zhruba 60 místy. „Po několika letech hladkého provozu jsem vážně onemocněl, loď pronajal a tím začaly problémy, které v roce 2001 skončily konkurzem mé firmy,“ řekl Pešát. Soud před časem rozhodl, že loď do konkurzu neměla být zahrnuta a patří Pešátovi. Několik posledních let opuštěná Čechie v konkurzní správě zneklidňovala hradeckou radnici. Vedení města se obávalo, že by povodeň mohla loď strhnout na nedaleký Tyršův most.

Výletní a restaurační parník kotví také na Labi v Pardubicích. Loď Arnošt z Pardubic pro 80 lidí provozuje společnost Pardubická plavební, v níž mají podíly i Pardubice, Nadace pro rozvoj Pardubic a Pardubický kraj. Firma je účetně dlouhodobě ztrátová, vyžaduje statisíce korun dotací a vedení města zvažuje, jak s ní naložit v budoucnu.

dos mkv

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..