Vídeň 21. dubna (zpravodaj ČTK) – Motorová loď, která necelé dva roky spojuje
hlavní města Rakouska a Slovenska Vídeň a Bratislavu, přivítala dnes na palubě dvousettisící pasažérku. O lodní linku Twin City Liner je obrovský zájem a od konce příštího měsíce bude posílena o druhou loď.

Člun pro 106 cestujících první třídy v kabině a další na palubě dosahuje maximální rychlosti 60 kilometrů v hodině a trasu mezi hlavními městy Rakouska a Slovenska urazí za 75 minut. Je tak rychlejší než vlaky nebo autobusy, a i když jízdné je zhruba dvojnásobné – jednosměrná plavba stojí 26 eur, tedy asi 650 Kč. Plavidlo absolvuje cestu z Vídně do Bratislavy a zpět v dubnu třikrát, v květnu čtyřikrát a od června do konce září pětkrát denně. Celkově ujelo 150.000 kilometrů.

Vzhledem k úspěchu člunu byl loni objednán u norského výrobce nový člun za 3,2 milionu eur (asi 80 milionů Kč), který bude téměř identický jako nynější. Zlepšena má být klimatizace, zpevněn trup na přídi a vylepšena bezpečnostní zařízení – přístroje pro noční vidění a další radar. Druhá loď má kromě posílení linky v letních měsících umožnit rozšíření charterového provozu, tedy dát zájemcům možnost pronajmout si celé plavidlo.

Na oblibě lodního spojení nic nezměnila ani nehoda člunu z poloviny loňského května, při níž plavidlo narazilo na břeh Dunaje a lehce se poškodilo. žádnému z pasažérů se ale nic nestalo a loď po dvoudenní přestávce obnovila provoz.

Jubilejní pasažérkou se dnes stala 68letá vídeňská lékařka Christiane Slugaová-Glogerová, která podle svých slov cestovala tímto katamaránem podruhé, tentokrát na několikadenní výlet do Bratislavy.

František Václavík jw

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..