Brno 19. dubna (ČTK) – Na Brněnskou přehradu se dnes po zimní přestávce vrátily výletní lodě. Letošní 62. plavební sezona bude poslední před plánovaným čištěním přehrady. Příští rok chtějí vodohospodáři nechat nádrž výrazně upuštěnou, aby mohli zabránit rozvoji sinic, a lodě tak po ní nebudou moci jezdit. Roční pauzu chce dopravní podnik využít ke stavbě nové lodi, řekla dnes ČTK mluvčí Hana Pohanová.

„Pokud se to finančně podaří, mohla by v roce 2010 vyplout,“ uvedla. Letos firma na přehradu vypouští šest lodí: Brno, Bratislavu, Veveří, Pionýr, Prahu a Dallas.

Lodní doprava na Brněnské přehradě je stále využívanější. Loni se parníkem projelo 230.000 lidí, o 50.000 víc než o rok dříve. Podle Pohanové je počet cestujících dán počasím a závisí i na kvalitě vody v přehradě. Když hygienici vydají kvůli přemnoženým sinicím doporučení, aby se lidé nekoupali, cestujících ubude. Lodní doprava je i přes rostoucí počet pasažérů ztrátová. Město má na ni v letošním rozpočtu vyčleněných asi sedm milionů korun.

Výletní lodě budou na přehradě ode dneška jezdit vždy o víkendu. Spojů přibude od května, od června a napotřetí o prázdninách. V červenci a srpnu, kdy je doprava na přehradě nejintenzivnější, vyjede denně z přístaviště v Bystrci 20 lodí.

lce mkv

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..