Zaujalo nás na The London Boat Show.

Na stánku firmy Honnor Marine Ltd. na Boat Show nás zaujala, mimo vystavených lodí, malá specialita této firmy. Firma Honnor Marine se specializuje na výrobu laminátových plachetnic s historizujícím vzhledem. Ty jsou u typů s větší délkou vybaveny přívěsným motorem. Aby motor umístěný mimo vnější obrys trupu nehyzdil noblesní vzhled lodi je umístěn umístěn uvnitř trupu mimo podélnou osu plavidla a jeho noha prochází otvorem v obšívce na zádi u kormidla.

Otvor je umístěn tak, že je celý dosti vysoko nad vodoryskou. Pro větší bezpečnost proti zaplavení trupu navíc přechází v šachtu vytvořenou laminátovámi přepážkami a deskou pro zavěšení motoru, jejíž horní hrana je dostatečně vysoko, aby zabránila nabrání vody při vlnách nebo větším náklonu plachetnice. Otvor má navíc směrem k zádi takový tvar, že je možno vyklopit nohu motoru nad hladinu, aby zbytečně nezhoršovala plavební vlastnosti při jízdě na plachty svým odporem.

Uvedené řešení umístění a zavěšení přívěsného motoru je sice dosti neobvyklé a pohled na „díru“ v trupu mírně zneklidňující, ale velmi dobře plní svůj účel. Navíc takto umístěný motor je velmi dobře přístupný ze všech stran při údržbě nebo drobné opravě i chráněn mnohem více, než při umístění na pomocné zrcadlo.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..