Loď Pálava
Dolní Věstonice (Břeclavsko) 3. dubna (ČTK)

Na dolní nádrži vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku, na níž byla loni zřízena pravidelná lodní doprava, budou do konce května postavena čtyři nová přístaviště. Projekt přijde na 1,2 milionu korun, přičemž bezmála dvě třetiny nákladů by měl uhradit Jihomoravský kraj. ČTK to dnes řekl Jan Maděřič ze společnosti Alba, která na nádrži nyní už druhým rokem provozuje výletní loď Pálavu.

Nová přístaviště budou postavena v Dolních Věstonicích, Strachotíně, Šakvicích a v Pavlově. Současná přistávací mola jsou jen provizorní a pro rekreanty příliš vratká.

Pálava váží 20 tun a měří 17 metrů. Určena je pro přepravu přibližně 40 pasažérů. Loni se jí svezlo bezmála 4000 turistů. Maděřič předpokládá, že zájem o projížďky vzroste.

Výletní loď jezdí na dolní nádrži vodního díla, která leží pod romantickou zříceninou hradu Děvičky. Vozí rekreanty mezi Dolními Věstonicemi, vyhlášenými svými archeologickými vykopávkami, a známou vinařskou obcí Šakvice.

Nové Mlýny tvoří tři nádrže. Dolní brázdí Pálava, střední je chráněnou přírodní lokalitou, protože v ní hnízdí vzácní vodní ptáci, a horní, která je nejvíce využívána k rekreaci. Leží u ní kemp Merkur. Nádrž brázdí výletní loď Věstonická venuše.

Vladimír Klepáč snm

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..