Kanoista Martin Doktor
Praha 3. dubna (ČTK)

První krůček na cestě za trenérským úspěchem na olympiádě v Londýně 2012 má za sebou bývalý kanoista Martin Doktor. Dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice dnes přivezl ze špičkového amerického tréninkového střediska Chula Vista poblíž San Diega jedenáctičlenný tým, z nějž mají vzejít jeho nástupci. Pro Doktora to bylo první soustředění v roli reprezentačního kouče.

Ve stejném centru loni trénoval, když se chtěl dostat na OH do Pekingu, což se mu nakonec nepodařilo. Kvůli ideálním podmínkám tam proto letos vzal reprezentační tým. „Byla to trochu jiná práce, ale bylo to perfektní soustředění, jsem spokojený,“ řekl dnes po příletu novinářům.

Čechům přálo počasí a problémy nastaly až po příletu, poněvadž se někde ztratila zavazadla i pádla. „Udělalo se hodně práce a doufám, že se to prodá v sezoně,“ doplnil trenér.

Doktor dostal od svazového vedení volnou ruku. Může sestavit tým podle svých představ, připravit trénink podle své hlavy. Promovaný doktor psychologie na pražské FTVS ale má také velkou zodpovědnost, kterou jsou výsledky na OH v Londýně.

„Do té doby nás výsledky nezajímají. Musí uspět v kvalifikaci na OH v roce 2011,“ určil hlavní cíl předseda svazu rychlostní kanoistiky Jan Boháč. „Slyšel jsem pár výhrad, že to dělám jinak, ale to je normální,“ uvedl Doktor.

Velký podíl na ideální přípravě měl také bývalý polský a americký kouč Jerzy Dziadkowiec, který v místě bydlí a s českým týmem úzce spolupracuje. Zařídil proto skoro všechno včetně amerických specialistů na biochemii a fyzioterapii. „Nějaký výstupy z testování výkonnosti máme, všechno to prodebatuji s osobními kouči a trenéry resortních center,“ plánoval Doktor.

S většinou svěřenců se zná jako závodník. I proto občas musí v přípravě přitvrdit. „Nemáme tak striktní vztah, ale je jasné, že jsem na druhé straně a někdy jim to dám najevo,“ prohlásil. „Občas je to v takové bandě potřeba, aby si nedělal každý, co chtěl,“ vysvětlil kouč.

Své plány probírá i se svým otcem Josefem. Ten jej během celé kariéry připravoval. „Byli jsme v kontaktu každý den,“ uvedl Doktor. Sám si do lodě nesedl? „Ale sedl, byl jsem v motorovém člunu každý den,“ usmíval se Doktor. Ale nepádloval. „Neměl jsem potřebu, až bude hezky a teplá voda,“ řekl.

Nechtěl jmenovat, kdo se mu jeví jako největší talent. „Vidím tam pár zajímavých osobností, které by mohly prohovořit do špičky, ale může se stát cokoliv. Musí se to ukázat hlavě v roce 2011, abychom se dostali na olympiádu,“ konstatoval. Prvním velkým závodem pod jeho taktovkou bude Světový pohár v Račicích 8. až 10. května. Nominaci určí on sám při kvalifikačních závodech dva týdny předtím.

O zpestření se českým kanoistům staraly ostatní hvězdy světového sportu, které se v Chula Vistě připravovaly. Na místě byl i tým amerických plavců včetně osminásobného vítěze z Pekingu Michaela Phelpse. „Obzvlášť v ženské části to vzbudilo paniku, ale po třech dnech se rozhodly, že se s ním nechají vyfotit,“ poznamenal Doktor. „Je rád, že je zavřený a nikdo po něm nic nechce, když trénoval, kolem byla ochranka. Asi to nemá snadný,“ řekl.

Výhodou pro jeho svěřence bylo i pozorování ostatních sportovců. Na místě byli například pětinásobný olympijský vítěz v plavání Aaron Peirsol, tyčkařka Stacy Dragilaová, polský koulař a zlatý medailista z Pekingu Tomasz Majewski či slovenští rychlostní kanoisté. „Bylo to dobré i pro svěřence, kteří viděli, že jsou to normální lidi. Že to nejsou nějaká monstra, která spadla z Měsíce a vyhrála olympiádu,“ dodal kouč.

Tibor Alföldi nkr


Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..