Vranov nad Dyjí (Znojemsko) 12. dubna (ČTK) – Do dvou let by měl začít přepravovat turisty na Vranovské přehradě na Znojemsku katamarán pro asi 300 pasažérů. Plavidlo tvořené dvěma mohutnými plováky, na němž je umístěna plošina, zatím nikde pro přepravu cestujících v Česku neslouží. Jeho stavba přijde na asi 15 milionů korun. Nyní se pracuje na projektu, řekl dnes ČTK provozovatel lodní dopravy na Vranovské přehradě Dalibor Dufek.

„Katamarány mohou znát lidé z Chorvatska. Ten náš by měl být jedním z největších plavidel v republice,“ uvedl Dufek s tím, že ve střední Evropě zatím tato plavidla nejsou moc využívána.

Vranovské plavidlo by mělo být asi 40 metrů dlouhé. Bude dvakrát větší než lodě brázdící Brněnskou přehradu. Obdobně velká plavidla jsou využívána k přepravě turistů v Praze.

V plovácích stroje budou umístěny motory. Známé jsou především katamarány-plachetnice. Ty ale neslouží k přepravě většího počtu lidí. Vranovské plavidlo by mělo být využíváno hlavně pro společenské akce. Turisty na pravidelných trasách na přehradě budou nadále vozit lodě Valentýna a Viktorie.

Lodní doprava byla v roce 2006 obnovena na Vranovské přehradě po 14 letech. Původně vozila turisty jen Valentýna. Pak se ale ukázalo, že není schopna pojmout všechny zájemce a bylo ještě pro vodní dílo pořízeno sesterské plavidlo Viktorie. Loni svezly 53.000 osob, tedy dvakrát více pasažérů než v roce 2006.

Vladimír Klepáč mal

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..