Obrázek sinice Pediastrum simplex
Olomouc 3. dubna (ČTK)

Plumlovská přehrada bude před letošní sezonou opět ošetřena speciální chemikálií PAX 18. Ta má zabránit rozvoji a šíření sinic, které v posledních letech přehradu sužují. Právě kvůli nim hygienici pravidelně vyhlašovali na Plumlově zákaz koupání a kdysi vyhledávaná rekreační oblast se stala mrtvou zónou. Náklady budou podobné jako v loňském roce, kdy činily čtyři miliony korun. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Pavel Horák.

„Dohodli jsme se se správcem přehrady Povodím Moravy na tomto opatření, které by mělo podobně jako v loňském roce zabránit omezení koupání v této oblíbené turistické lokalitě,“ poznamenal Horák. Dodal, že látka PAX 18 byla v loňském roce do Plumlovské přehrady aplikována dvakrát, v červnu a v červenci, a po celou sezonu zde nebyl vyhlášen zákaz koupání. Chemikálii na eliminaci sinic použilo Povodí Moravy na Plumlově poprvé předloni v létě.

Použití speciální látky na potlačení sinic má být ale jen jedním z kroků na zvýšení čistoty vody. „Pokud budou uvolněny patřičné prostředky, Povodí Moravy chystá na rok 2010 vypuštění přehrady a odtěžení sedimentu, který je příčinou tohoto stavu a tvorby sinic,“ přiblížil Horák. Náklady na vyčištění přehrady se zřejmě budou pohybovat ve stamilionech korun.

Úřady však na Plumlově a v okolí chystají i další opatření, která by měla zamezit tvorbě sinic do budoucna. Pokud bude totiž do přehrady dál přitékat znečištěná voda, za několik let se podle odborníků sinice opět rozbují. Mezi uvažovaná opatření patří zejména vybudování kanalizace a čističek v obcích nad přehradou, pozemkové úpravy, které by v krajině zadržely dešťovou vodu, změna hnojení na polích či výměna ryb v přehradě a Podhradském rybníku.

Plumlovská přehrada byla zprovozněna v roce 1932. Pojme přes 5,5 milionu kubíků vody a má plochu téměř 70 hektarů. Její povodí zahrnuje území o ploše více než 118 kilometrů čtverečních. Šest metrů široká hráz je sypaná s jílovým těsněním, je sedmnáct metrů nad dnem nádrže a 279 metrů nad mořem. Hráz měří 465,5 metru. Nádrž leží na říčce Hloučela, má dvě výpusti, a pokud odtéká do 12 metrů krychlových vody za sekundu, nehrozí povodně.

jav sap


Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..