DĚČÍN 17. května

Českou loď, která se v lednu potopila v Hamburku, ČSPL nechala zlikvidovat. Pro společnost představuje odpis lodi ztrátu osm milionů korun. Příčiny nehody německá říční policie ještě nezveřejnila, řekl dnes ČTK Miroslav Šefara, člen představenstva akciové společnosti ČSPL, které loď patří. Plavidlo se potopilo v německém přístavu s 800 tunami apatitu, při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Šetření nehody může podle Šefary trvat ještě několik měsíců. „Chybu našich lidé nepřipouštíme, rozhodnout ale musí policie,“ řekl.

Firma se již dohodla s pojišťovnou na úhradě části ztráty. Náklady na vytažení lodi, které ČSPL odhadla na čtyři miliony korun, musela společnost zaplatit ze svého. Loď LABE 11 patřila mezi často používaná plavidla, její nosnost byla 1200 tun. ČSPL, která se potýká s finančními problémy, nebude kupovat místo potopené lodi jinou. Firma vlastní 130 lodí, asi 20 jich chce prodat.

K nehodě došlo při nakládání apatitu, suroviny na výrobu průmyslových hnojiv, pro lovosickou Lovochemii. Loď se rozlomila a potápěči ji museli na dně rozřezat, aby ji mohli po částech vytáhnout. Náklad se podařilo z části zachránit.

Při havárii, která podle německé policie neohrozila životní prostředí, byli na lodi tři lidé, nikdo z nich nebyl zraněn. Plavidlo bylo dlouhé 80 metrů a široké 9,2 metru. Loď byla stará 25 let. Poslední havárii své lodi zažila firma před více než deseti lety. Lodi v Rotterdamu tehdy nedalo přednost jiné plavidlo.

ČTK

Magazín PLAVIDLA.CZ využívá zpravodajství z databází ČTK a NERIS, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK nebo  NERIS výslovně zakázáno.

 

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..