Zásahy, které v Brněnské přehradě při jejím aktuálním čištění naplánovali vodohospodáři, pravděpodobně zabraly. Náhle se tam zlepšila kvalita vody. Podle rozborů z pondělí tohoto týdne hygienici vodu hodnotí jako vhodnou ke koupání, na svých internetových stránkách nezmínili ani zdraví neškodné okem viditelné nečistoty, které bývají v půlce prázdnin běžné. Na Kozí horce a Rakovci byla přitom ještě podle minulého měření voda pouhý stupeň od nevhodnosti ke koupání.

Vodohospodáři začali do vody na přítoku do nádrže sypat síran železitý. Chemikálie má srážet přitékající fosfor, aby nebyl pro sinice využitelný jako živina. „Dávkování bude kontinuálně pokračovat i nadále,“ zveřejnila dnes v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová.

Podle Grodové by se měl upravovat i režim takzvaných aeračních věží, z nichž se pomocí hadic roztažených po dně vhání pod vodu vzduch. Ukázalo se, že nejsou dostatečně účinné. Způsob změn vodohospodáři dolaďují.

Díky zlepšení kvality vody v Brněnské přehradě zůstává v kraji dost nádrží, kde se lze koupat bez obav z alergií i kožních potíží. Platí to o Palavě, Suchém i Olšovci na Blanensku, Nových Mlýnech na Břeclavsku, Lučině na Hodonínsku, Lulči na Vyškovsku i všech třech koupacích biotopech v Kovalovicích na Brněnsku, Banticích na Znojemsku i Bohuslavicích na Hodonínsku.

Proměnlivou kvalitu má voda ve Vranovské přehradě, zatímco na pláži Bítov platí třetí stupeň z pěti, na pláži Vranov je nejlepší. Nečistoty lze najít na přehradě u Letovic na Blanensku i v nádrži ve Výrovicích na Znojemsku. Zhoršenou kvalitu vody mají Oleskovice i Vémyslice na Znojemsku.

lce hš

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..