Leskovec nad Moravicí (Bruntálsko) 21. července (ČTK)

Vodní hladinu přehrady Slezská Harta na Bruntálsku začne od pátku brázdit vyhlídková loď Santa Maria. Jménem i vzhledem připomíná legendární loď Kryštofa Kolumba, poháněna ale bude stlačeným zemním plynem. Cestující bude do poloviny října přepravovat mezi Leskovcem nad Moravicí, Roudnem a Novou Plání. Při dnešním zkušebním spuštění plavidla na hladinu to ČTK řekla Kamila Krečmerová ze sdružení Mikroregion Slezská Harta.

Pro veřejnost loď poprvé vypluje v pátek odpoledne. Do konce letní sezony bude v provozu denně kromě pondělí od 09:00 do 17:00. Na palubu se vejde deset lidí, loď za sebou potáhne i člun pro jízdní kola. Santa Maria bude kotvit v zátoce v Leskovci nad Moravicí, další dvě přístavní mola vzniknou během několika dní právě v Roudně a Nové Pláni.

Za plavbu z Leskovce nad Moravicí do Roudna zaplatí dospělý člověk 60 korun. Okružní plavba mezi Leskovcem nad Moravicí a Novou Plání, která bude s mezipřistáním v Roudně trvat asi 1,5 hodiny, vyjde na 170 Kč. Jízdní řád i ceník najdou turisté na www.slezskaharta.eu.

Loď bude řídit kapitán Radim Jurečka z Bruntálu, který působil v zahraničí jako kormidelník na říčních lodích. „Po 20 letech se mi splnil sen, že se vrátím zpět do rodného kraje. Jsem rád, že můžu být prvním kapitánem této lodi,“ svěřil se ČTK.

Stavba plavidla dlouhého 10,5 metru a širokého 2,5 metru trvala půl roku a vyšla na zhruba 600.000 korun. Historickou repliku postavily krnovské rodinné firmy Jana Švece a jeho syna. „Například formy pro ornamenty jsme si také vyráběli sami,“ řekl ČTK stavitel.

Na zajištění veřejné lodní dopravy, která má Slezskou Hartu a její okolí turisticky oživit, se podílelo 13 sdružených obcí společně se soukromým investorem. Milionovou dotací přispěl na vybudování přístavišť také Moravskoslezský kraj. Zbývajících 500.000 korun poskytla obcím developerská společnost Misgurnus jako provozovatel lodní dopravy, která během tří let plánuje vybudovat dalších šest přístavišť.

„Vyhlídková loď je těžištěm propagace celého regionu. Její název, který v anketě vybrala veřejnost, je symbolický. Kulumbus na Santa Marii objevil Ameriku. My chceme pro širokou veřejnost objevit Slezskou Hartu, která zatím není v tuzemsku ani Evropě příliš známá,“ řekl ČTK místopředseda představenstva společnosti Jiří Piskoř. Od roku 2007 se developerská firma podílí také na vzniku nových územních plánů dané oblasti, kde doposud proinvestovala kolem 20 milionů Kč.

Slezská Harta, kterou spravuje státní podnik Povodí Odry, je nejmladší a nejmodernější přehradou v České republice, současně je největší moravskou přehradou. Byla vybudována za více než dvě miliardy korun v roce 1997. V prvních deseti letech provozu se osvědčila jako zásobárna pitné vody i ochranná hráz proti povodním. Od roku 2007 je cílem nejen přilehlých obcí udělat z ní turisticky využívané „moravskoslezské Lipno“.

Hana Halfarová mol

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..