Možná jste to už zažili. Skočit z plachetnice nebo motoráku šipku do vody není problém. Problém nastane v okamžiku, kdy je třeba se vrátit zpět na loď. Čtyřicet centimetrů (nebo více) vysoký bok plavidla se najednou stane nepřekonatelnou překážkou, jejíž obtížnost se zvyšuje se dobou nedobrovolného pobytu ve vodě. Před třiceti lety, když ještě plachetnice nemívaly zadní část formovánu do badenplata, zahynulo na mořích mnoho lidí doslova několik centimetrů od své lodi.

Koupací platformy na zádích těmto tragédiím postupem času zamezily. Stále ale zůstává mnoho lodí, na které se z vody prostě dostat nelze ani za klidné hladiny, tím méně na rozbouřeném moři.

Taková plavidla mají být vybavena vhodným prostředkem, který umožní zdolat výšku lodního boku a do lodi se „vyškrábat“. Jedním z těchto prostředků je například nouzový žebřík firmy SWISSTECH. Jde o lehký provazový žebřík zhotovený z textilního polyesterového popruhu s plastovými stupni, který je v pohotovostní poloze připraven k použití v obalovém vaku rozměru 25 x 40 cm. Žebřík je uchycen dvěma pasy na relingu (zábradlí) lodi. Z vaku v dolní části visí popruh s úchytem, jehož vytrhnutím se uvolní žebřík z obalu a vypadne do vody.

Tento jednoduchý a praktický výrobek by neměl chybět na žádné lodi s vysokým bokem, která není vybaveny jiným zařízením (například pevným žebříkem) pro vystoupení z vody na palubu. Žebřík SWISSTECH lze také využít v běžném provozu, například při vstupu do vody a koupání.

SWISSTECH

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..