Ve znamení tisícileté námořní tradice města Dubrovníku bylo v jeho historickém městském přístavu uspořádáno slavnostní uvítání motorové plachetnice Tirena na jejím prvním vplouvání do mateřského přístavu. Jde o repliku jedné z nejznámějších lodí z období Dubrovnické republiky, které pod vlajkou s tváří dubrovnického patrona sv. Blažeje brázdily všechna světová moře.Loď, která má hodnotu milionu EUR je vyrobena v Omiši podle starých nákresů z Dubrovnického námořního muzea.

Galéra Tirena, která je určena pro výlety v dubrovnických vodách, je dlouhá přes 30 metrů a široká 7,7 metru. Má tři stěžně s pěti plachtami a dva pohonné stroje, které umožňují rychlost 9 nautických mil/hod.

Celková kapacita galéry je 203 míst k sezení, rozmístěných v salonech a na palubách a cestující mohou při výletech využívat i služeb baru a lodní kuchyně.

Spolumajitelem galéry Tirena je dubrovnická agentura Elite Travel, která již po prvním vplutí lodě do historického dubrovnického přístavu ohlásila několik výletů pro vybrané skupiny hostů, takže se renesanční loď, kterou kromě chorvatské zdobí i veliká vlajka sv. Blažeje, bude moci vidět v dubrovnických vodách. Poté galéra půjde na „malý oddech“ před začátkem nové sezony, která začíná v březnu 2006.

Do té doby se na lodi ještě upraví nějaké nové detaily a jak je oznámeno, se začátkem nové sezony se hostům budou nabízet bohaté výletní programy, podle kterých každý výlet bude mít svojí povídku. Programy bude sestavovat odborný tým, který bude svojí nabídku zakládat na povídkách o legendách a dějinách každého koutku dubrovnického kraje. Budou tu zajímavá vyprávění o Richardu Lvím srdci, o každém z Elafitů a řadě jiných míst z bohatých dubrovnických dějin. Zvláštní pozornost bude věnována scénografii a v pořádání výletu budou spolupracovat i dubrovničtí herci, hudebníci a kostýmovaní statisté – aby se tak znázornila doba, kdy dubrovnické galéry brázdily světová moře a šířily pověst Dubrovnické republiky.

Více

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..