Vranov nad Dyjí (Znojemsko) 22. září (ČTK)

Vranovskou přehradu na Znojemsku by mělo v budoucnu brázdit ve střední Evropě ojedinělé plavidlo – obří katamarán pro 300 pasažérů. Projekt na jeho stavbu má firma Lodní doprava Vranov, provozující na přehradě lodě Viktorii a Valentýnu, v šuplíku delší čas. Nyní čeká na to, až Evropská unie (EU) vypíše dotační programy spojené s obnovou lodní dopravy, řekl dnes ČTK provozovatel dopravy Dalibor Dufek. Katamarán přijde na asi 20 milionů korun.

„Hned jak se nějaký program, který bude našemu projektu blízký, objeví, budeme se ucházet o finanční podporu. Naším cílem je takto sehnat alespoň polovinu nákladů,“ uvedl Dufek.

Katamarány se plaví především po mořích. Jsou tvořeny dvěma plováky, na nichž je umístěna nad vodní hladinou paluba. Plavidlo pro Vranov má být asi 30 metrů dlouhé. Samo o sobě by mělo být turistickou atrakcí, protože obdobně velký katamarán ve střední Evropě nikdo neprovozuje. Na Slovensku je evidováno asi pět katamaránů, jsou ale podstatně menší.

Rozlehlá paluba vranovského plavidla by byla určena nejen pro projížďky po přehradě, ale také k pořádání nejrůznějších oslav, svateb a dalších společenských událostí. „Nabídli bychom veřejnosti zcela nový způsob vyžití,“ zdůraznil Dufek.

Projekt stavby katamaránu neopouští Lodní doprava Vranov ani po letošní sezoně, která byla ve srovnání s loňskou slabší. Lodě Viktorie a Valentýna přepravily asi 45.000 osob, což je meziročně o deset procent méně. Ostatní turistická zařízení u Vranovské přehrady hlásí asi třetinový pokles návštěvnosti. Dufek je ale přesvědčen, že s odezněním hospodářské krize se situace změní.

Vladimír Klepáč hš

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..