Foto: Josef Kafka
Valtířov (Ústecko) 9. listopadu (ČTK)
Nákladní loď na přepravu sypkých materiálů dlouhou 110 metrů dnes spustili na hladinu Labe v loděnicích ve Valtířově na Ústecku. Plavidlo, které může plout po řece i po moři, je určeno pro holandské odběratele, řekl ČTK vedoucí provozu valtířovské loděnice Rudolf Balher. Stavba lodi podle něj trvala asi půl roku.
Podle Balhera je o lodi z valtířovského provozu Českých loděnic v zahraničí velký zájem, většina plavidel v posledních letech putuje do Holandska. Před půl rokem zde pro zahraničního odběratele postavili stejnou loď, jakou dokončili nyní. Lodě splňují nové evropské normy pro plavidla, které budou musel všechny lodě v unii splňovat od roku 2015. Mnozí rejdaři si proto plavidla nechávají již nyní stavět v Čechách.
Ve Valtířově dokážou postavit až 135 metrů dlouhá plavidla, což je prý nejvíce v Česku. Lodě pak k odběratelům plují po řece Labi. Dnes kvůli tomu muselo Povodí Labe upustit i zdymadla, protože mezi Ústím nad Labem a Děčínem je v řece málo vody. Loď pak odplula na uměle vyvolané vlně.
Ve valtířovském loděnici pracuje 35 zaměstnanců. Podle Balhera si firma na stavbu lodí najímá i externí firmy, na jednom plavidle tak dělá asi 55 lidí. Stavba trvá přibližně půl roku. Nyní začínají se stavbou tankeru na chemické látky o délce 135 metrů, což je maximum, které v loděnici dokážou postavit. Na vodu bude spuštěný nejspíš na konci dubna 2010.
vlu sap