Ústí nad Labem 5. března (ČTK)

Ústecký magistrát povolil předčasné užívání poloviny modernizované přístavní zdi ve veřejném přístavu Ústí nad Labem – Vaňově. Přístav modernizuje od loňského září Ředitelství vodních cest, stavba za 136,5 milionu korun má být kompletně hotová letos do konce roku. Přesunutí současného provozu v přístavu na již hotovou část umožní pokračovat dodavateli stavby na zbylé části přístavní zdi. ČTK o tom informoval mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka.

Přístavní zeď měří téměř 310 metrů, dokončeno už bylo 140 metrů. Modernizace přístavu, který je podle zákona o vodních cestách a plavebním provozu v přístavech veřejným přístavem, podle Straky přinese dopravcům nové možnosti při vykládce a nakládce zboží i větší bezpečnost lodí v případě povodní. Překladní hrana umožní navýšení objemu překládky jak v oblasti překládání zemědělských substrátů a sypkých materiálů, tak i překládání kontejnerů a nadrozměrných nákladů. Stávající překladiště slouží převážně k překládce písků a sypkých substrátů.

Vaňov patří k nejvyužívanějším přístavům v severních Čechách a jeho rekonstrukce už byla potřebná. Původní šikmá hrana ztěžovala překládku zboží z plavidel. Současně s výstavbou nové kolmé přístavní zdi chce provozovatel přístavu zmodernizovat i celou překladní plochu. V roce 2006 činil výkon vaňovského překladiště 122.000 tun.

Projekt podpořila i Evropská unie. Z operačního programu Doprava z Evropského fondu pro regionální rozvoj půjde na stavbu zhruba 116 milionů korun, zbytek by měl být uhrazen ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

ape nlm

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..