Berlín/Hamburk 7. května (zpravodaj ČTK)

Slavnostním vjezdem historických lodí a parníků začaly dnes v severoněmeckém Hamburku tradiční oslavy založení tamního přístavu. Mezi více než 300 plavidly, které se do neděle odhadovanému milionu návštěvníků představí, je i největší solární loď na světě, katamarán Turanor PlanetSolar.

Jednatřicet metrů dlouhou, futuristicky vyhlížející loď mohli dnes fanoušci námořnictví spatřit na vlastní oči vůbec poprvé. Bílý katamarán pokrytý 500 metry čtverečními solárních panelů byl spuštěn na moře před měsícem a nyní se připravuje na plavbu kolem světa. S dvoučlennou posádkou by na ni měl vyrazit příští rok v dubnu a Zemi chce jen za pomoci slunečních paprsků obeplout za 160 dní.

Zhruba 40.000 kilometrů dlouhá trasa bude vůbec první cestou kolem světa plavidla poháněného výlučně solární energií. Konstruktéři katamaránu tím tak chtějí demonstrovat technické možnosti obnovitelných zdrojů.

Šedesátitunové plavidlo vznikalo v kielských loděnicích 14 měsíců pod názvem PlanetSolar (solární planeta). Později bylo jeho jméno rozšířeno o slovo Turanor, které v jazyce postav fantasy románů J. R. R. Tolkiena znamená síla slunce. Jeho stavba přišla švýcarské loďaře Raphaëla Domjana a jeho společníky na více než 12 milionů eur (asi 310 milionů korun).

Obří katamarán je schopný plout průměrnou rychlostí 15 uzlů, což odpovídá zhruba 28 kilometrům za hodinu. Bez slunce prý dokáže udržovat až tři dny rychlost osm uzlů (15 kilometrů za hodinu).

Tento zázrak moderní techniky ale nebude jediným lákadlem pro návštěvníky oslav 821. výročí založení hamburského přístavu. V sobotu do něj připluje i svého času největší osobní loď světa Queen Mary 2.

fln hej

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..