Spojené státy do svých přístavů kvůli novým mezinárodním protiteroristickým normám nejspíš nevpustí tři z asi 250 plavidel připlouvajících nyní k americkému pobřeží. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž jako první byla odmítnuta bolivijská loď, která směřovala do Miami.

Plavidlu Dahomey Express plujícímu pod bolivijskou vlajkou bylo nařízeno, aby opustilo americké vody, uvedl Mike Russell z pobřežní hlídky USA. „Loď nemá platné certifikáty a schválené bezpečnostní plány,“ vysvětlil tento krok Rusell. Dahomey Express do Spojených států plula prázdná, pravděpodobně proto, aby v Miami vyzvedla nějaký náklad.

Nové námořní bezpečnostní normy (ISPS) vstoupily v platnost dnes. Spojené státy už dříve oznámily, že je budou striktně dodržovat. ISPS nařizují správcům přístavů, přepravním společnostem a vlastníkům lodí vážících více než 500 tun, aby vypracovaly plány na řešení případné teroristické hrozby, zpřísnily bezpečnostní opatření ve svých zařízeních a patřičně vyškolily své zaměstnance.

ČTK

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..