Upuštěním vody z údolních přehrad mají čeští vodohospodáři dopomoci ke zdárnému průběhu víkendové slavnosti parníků v Drážďanech. Kvůli nízkému stavu vody v Labi by se totiž přehlídky flotily nemohly zúčastnit dvě největší salonní lodě, uvedl německý tisk.

Správce toků akciová společnost Povodí Labe je připravena slavnostem pomoci, řekl dnes ČTK vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Stejně bude podle své mluvčí postupovat i povodí Vltavy.

Hladina Labe v Drážďanech by se díky tomu měla zvednout ze současných 73 na 90 centimetrů, uvedl šéf saské paroplavby Michael Lohnherr. Česká vlna tak nepomůže jen provozovateli saských říčních parníků, společnosti Sächsische Dampfschifffahrt (Saská paroplavba), ale i plavidlům, která ustrnula na mělčině na českém území. Správa českých vodstev takto prý vyjde saskému říčnímu loďstvu vstříc už potřetí od roku 2003.

„Je to domluvené, nejedená se o nějaké obrovské množství vody, například v Ústí nad Labem stoupne hladina na přibližně deset hodin o deset až 15 centimetrů,“ řekl Petr. Podle něj vodohospodáři vodu získají mírným zvýšením odtoku z vltavské kaskády a manipulací se zdymadlem Střekov.

„Nejprve zvýší zásobu vody v tomto vodním díle a touto zásobou vody pak pokryjí přechodné navýšení průtoku pod vodním dílem,“ řekla ČTK mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová. „Navýšení hladiny pomůže také české plavbě,“ doplnil Petr.

Povodí Vltavy v pátek zvýší odtok z vodního díla Vrané; v 07:00 se odtok zvýší o deset metrů krychlových za sekundu na 50 metrů krychlových. Na původní hodnotu se odtok vrátí v sobotu ráno, upřesnila Krainová.

Saská paroplavba vlastní údajně nejstarší a největší flotilu kolesových parníků na světě. Většina kolesových parníků pojmenovaných po saských městech jako Stadt Wehlen, Meissen (Míšeň), Pillnitz či Pirna pochází z 19. století. Ročně společnost přepraví na 750.000 pasažérů.

zdp sja khj rdm

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..