Trenčín (Slovensko) 6. července (ČTK)

Úlohu veslaře na replice starořecké lodi si mohou v létě vyzkoušet návštěvníci západoslovenského Trenčína. Na veslici, která byla vyrobena nam Moravě v Přerově, se může najednou plavit deset lidí. ČTK to řekl Jaroslav Matejka ze sdružení Bludní rytíři, které ji nechalo postavit. Loď slouží i jako muzeum.

„Když si to bude chtít nějaká skupina odveslovat, tak trasa nebude příliš dlouhá,“ řekl Matejka. Poznamenal, že ze zkušenosti již vědí, že když nejsou veslaři sehraní, tak daleko nedoplují. „Při nesecvičené posádce je to horší, protože každý plácá tím veslem jinak,“ dodal.

Podmínkou pro plavbu je přiměřené množství vody v řece a příznivé počasí. Veslice Hyperborea, což znamená Zem severního větru, byla v Trenčíně poprvé předvedena loni v říjnu. V uplynulých měsících ale plavbu kazilo deštivé počasí a silný vítr. Matejka doufá, že v červenci a srpnu bude možné na řeku Váh vyplouvat bez větších problémů.

„Nepůjde o vyhlídkovou plavbu z bodu A do bodu B. „Lidé tam jdou proto, aby zjistili, jak se žilo a plavilo na starověké lodi,“ vysvětlil Matejka. Nevyloučil ale, že v budoucnosti vybaví plavidlo skrytým motorem, aby sdružení mohlo provozovat také dětské výlety.

Zakotvená loď zároveň slouží jako muzeum. Na palubě si turisté mohou prohlédnout repliky zbraní nebo keramiku. „Máme tam zbraně z období klasického Řecka, 500 roků před Kristem. Plus máme některé zbraně z doby bronzové z našeho území. Snažíme se lidem vysvětlovat, čím lidé bojovali nebo se bránili při obchodních cestách v Podunají,“ upřesnil Matejka.

Veslice je dlouhá 17 metrů, na šířku dosahuje 3,6 metru a stěžeň se tyčí do osmimetrové výšky. Plavidlo váží přibližně tři tuny. Podobné lodě se používaly například v řecko-perských válkách kolem roku 480 před naším letopočtem.

Mistři v Přerově stavěli veslici přibližně tři měsíce a o loňských prázdninách ji testovali na Oravské přehradě. Životnost lodě je minimálně deset let. V přerovské dílně vyrobili v minulosti už asi tři desítky historických lodí. Některé se objevili i v hollywoodských filmech.

zpt jup

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..