Kolín 6. července (ČTK)

Povodí Labe připravuje revitalizaci slepého ramene Labe na Kmochově ostrově v Kolíně. Projekt je zaměřen především na odbahnění koryta. Celkové náklady jsou téměř 74 milionů korun, z toho 95 procent pokryje dotace z Regionálního operačního programu Životní prostředí, řekl ČTK mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

Ze slepého ramene Labe se podle něj bude muset odstranit kolem 30.000 metrů krychlových usazenin. Těžit se budou pomocí plovoucí mechanizace, naloží se na loď, z ní se přeloží na auta a odvezou do kompostárny Neškaredice. Koryto bude po vyčištění hluboké až 1,8 metru a široké 20 až 35 metrů.

Akce už je projekčně zpracována a má veškerá povolení. „V současné době očekáváme vydání registračního listu, který vydává Státní fond životního prostředí, a souhlasu se zahájením výběrového řízení na zhotovitele díla,“ dodal Jirásek. Předpokládá se, že práce na odbahnění začnou příští rok a potrvají dva roky.

V laguně slepého ramene Labe ještě v 50. letech minulého století fungovala plovárna. V současnosti je říční koryto značně zarostlé. Kolín ve spolupráci s Povodím Labe usiloval o jeho vyčištění deset let. Po revitalizaci řeky by na Kmochově ostrově měla vzniknout i civilní marína. Vybudovat ji tam chce občanské sdružení Sportovní přístav Kolín.

jt dvd

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..