Stovky vodáků dnes vyrazily na vánoční plavbu po Lužnici. Ze Suchdola nad Lužnicí do Majdaleny vyplula zhruba stovka lodí. Přilákalo je neobvykle teplé počasí a optimální hladina vody. Tradiční vánoční zamykání a splutí Lužnice pořádají suchdolští vodáci už čtvrtstoletí.

„Je tu pod mrakem a asi bude pršet nebo sněžit, ale stav vody je optimální,“ řekl ČTK místopředseda vodáckého klubu Jan Wipplinger. Základ pro zimní plavbu je podle něj hlavně v teplém spodním prádle a teplých nápojích. „Nejdůležitější je za prvé teplé oblečení a za druhé náhradní oblečení,“ zdůraznil místopředseda.

Podzimní symbolické zamykání řeky, které zakončuje vodáckou sezonu, se letos konalo už podevětadvacáté, s vánoční jízdou začal místní klub zhruba o pět let později. Zpočátku byla jen oddílovou akcí suchdolských vodáků, kteří mají rádi řeku a nechtělo se jim o svátcích sedět doma.

Její věhlas ale brzy přesáhl hranice kraje a vždy 25. prosince přijíždějí k mostu u Klikova lidé z blízkého i dalekého okolí. Ani letos mezi poznávacími značkami automobilů parkujících na břehu nechyběly pražské či brněnské.

Lužnice, která je důležitým zdrojem vody pro třeboňské rybníky, je nejvýznamnějším pravostranným přítokem Vltavy v jižních Čechách. Pramení v rakouské části Novohradských hor a do Vltavy se vlévá u Týna nad Vltavou. Vodáci začínají plavbu většinou v Suchdole nad Lužnicí a končit ji mohou až u ústí do Vltavy.

nem rot


Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..