Americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA vypustil v září na povrch ledovce v Grónsku 90 gumových kachniček. Chce s jejich pomocí podle webových stránek BBC zjistit, jak voda z povrchu tajícího ledovce proteče až dospod k jeho základně. Úřad doufal, že kachničky proplují kanály pod ledovci a doputují až do moře, hračky se ale dosud nikde neobjevily.

Pokus provádí vědec z americké kosmické agentury NASA a expert na robotiku Alberto Behar. Studuje válcovité trhliny, tzv. ledovcové mlýny, které se objevují na povrchu grónského ledovce. Tyto díry mohou odčerpávat obrovské množství vody, která se v letních měsících usazuje na povrchu ledu. Vědci by rádi věděli, jak a do jaké míry se tato voda podílí na klouzavosti spodní části ledovce, který se pak pohybuje rychleji směrem do moře.

„Zatím o nich ale nemáme žádné zprávy. Pokud někdo nějakou z nich najde, bude to pro nás obrovský průlom,“ říká Behar, který na pokusné kachničky nechal napsat svou e-mailovou adresu.

Behar se snaží vyvinout přístroj na prozkoumávání ledovcových mlýnů, jenž by se mohl pohybovat uvnitř vodopádů. Už dříve je zkoumal pomocí kamery zavěšené na provazu a svoje techniky postupně zdokonaloval, aby se přístroj mohl lépe pohybovat ve vodě. „Přišli jsme na to, že ledovcové mlýny jsou složité. Nejsou to pouhé díry na dno ledovce. Vytvářejí složitá ramena, která jdou do všech směrů,“ řekl BBC.

I několik málo kachniček, které by se vynořily na volném moři, by vědcům poskytlo klíč k otázce, co se děje pod ledovci.

V daleké budoucnosti by NASA mohla umístit podobné průzkumníky na povrch ledových měsíců, které se nacházejí na vnějším okraji sluneční soustavy a na kterých se vyskytují ledovcové oceány.

bon ast sd rdm


Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..