V rámci vojenského cvičení NATO pod názvem „Bojem za Mír“, konaného ve vojenském polním prostoru Tlustava počátkem září tohoto roku se zúčastnila skupina jedenácti příslušníků speciálních jednotek US Navy instruktážního školení vedeného českými vojenskými poradci. Důvod, proč se rozhodla US Navy školit své specialisty právě v ČR je velmi jednoduchý. Čeští specialisté, kteří prošli mnohaletou zkušeností v době totality vynikají světově ojedinělou schopností improvizace a dokáží v polních podmínkách vyrobit jakékoliv zcela funkční technické zařízení s použitím těch nejnuznějších prostředků a materiálů – mnohdy i z odpadů. Čeští specialisté také vynikají ojedinělou schopností opatřit si prakticky cokoli bez potřeby finančních prostředků.

Školení probíhalo ve dvou oborech: Polní stavba kolových vozidel (tato část probíhala souběžně se závodem doma vyráběných malotraktorů Ecce Terra v obci Bílovice poblíž Brna) a v oboru polní stavba rychlých plavidel.

Na několika fotografiích představujeme jedno z plavidel, které postavil v průběhu školení pplk. Run Martin Away. Základem plavidla se stal motocykl Donda 750, zakoupený v zastavárně v brněnské čtvrti Husovice a dvě surfová prkna, která náhodně vyplavila voda na střechu automobilu zaparkovaného poblíž restaurace U lva na brněnské přehradě.

Vzhledem ke špičkovým schopnostem českých vojenských poradců a úspěšnosti školení uvažuje velení US Navy o pokračování i v následujících letech. Bude pouze potřeba vyřešit problém praktických zkoušek zhotovených plavidel, neboť podle vyhlášky ministerstva dopravy a spojů 241/2002 Sb. o stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě, nesmí na českých tocích ani vodních plochách plout žádná plavidla.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..