Praha 15. prosince (ČTK)

Ředitelství vodních cest (ŘVC) dnes dokončilo rekonstrukci plavební komory Lobkovice na labské vodní cestě u Neratovic. Modernizace 90 let starého zdymadla vyšla na 23 milionů korun, z toho téměř 20 milionů dodaly evropské fondy. Oznámil to mluvčí ŘVC Václav Straka.

Na lodníky čeká například nová signalizace při vjezdu do komory, stěny chrání před poškozením nové dubové trámy, přibyla místa k uvázání plavidel, dělníci rovněž obnovili hydrauliku vzpěrných vrat. Posledně jmenovaná změna umožní využití ekologických olejů, které v případě úniku neškodí přírodě.

„Významně se zvýšila bezpečnost průjezdu lodí a spolehlivost plavební komory,“ uvedl Straka. Vodní dílo se nachází na pravém břehu Labe poblíž Neratovic. Zdymadlo je 85 metrů dlouhé, 12 metrů široké a překonává téměř třímetrový výškový rozdíl. Zařízení z roku 1922 využívají osobní a nákladní lodě, slouží také vodákům.

ŘVC obnovilo také další plavební komory. V říjnové plavební odstávce se uskutečnila druhá etapa modernizace zdymadel v Kostomlátkách a Nymburce, jejichž rekonstrukce začala loni. Nových ovládacích prvků se dočkaly komory v Obříství, Kolíně a Čelákovicích.

Labské rejdaře nejvíce trápí absence jezu u hranic s Německem, kde je pro nákladní lodě často příliš mělko. Výstavba dlouho plánovaného jezu je však kvůli sporům o ochranu přírody v nedohlednu.

sin vju

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..