Drsné povětrnostní podmínky v Bassově průlivu se podepsaly na mnoha závodících lodích a některé dokonce kvůli technickým závadám musely vzdát.

První z nich byla 38 stop dlouhá Dodo, jejíž hlavní plachtu vítr poškodil natolik, že se kapitán rozhodl raději zamířit do nejbližšího přístavu. Potíže se nevyhnuly ani lodi Nicorette, která plula v jihozápadním větru o rychlosti 30 uzlů na třetím místě, když jí náraz na vlnu značně poškodil systém výkyvného kýlu a posádka byla posléze nucena ze závodu odstoupit. To Skandia na první pozici dopadla podstatně lépe, když v rychlosti 13 uzlů nabrala kýlem měsíčníka Mola mola. Kýlu se nic nestalo (o rybě se posádka nezmiňuje), přestože loď při nárazu téměř zastavila.

Pořadí na prvních dvou místech se často mění – Zana a Skandia plují od sebe necelou míli a o vítězi se zřejmě rozhodne až na cílové čáře. Třetí místo si drží Grundig, čtvrtá je Brindabella, pátá Seriously Ten, šestá Andrew Short a sedmá Zaraffa. S odstupem pak následují Nokia, Ichi Ban a Yendys. Právě Yendys, která byla v podstatě celý závod ve vedení handicapu, o své prvenství nyní (možná jen na chvíli) přišla díky lodi Bounder.

Vedoucím lodím zbývá do cíle zhruba 60 Nm, zatímco poslední a zároveň nejmenší loď závodního pole, devítimetrová Katinka, musí překonat ještě 420 Nm.

Převzato z yc.actinet.cz

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..