První ekologická nákladní loď vyplula z Německa do Venezuely
Berlín 23. ledna (ČTK) – První ekologická nákladní loď MS Beluga SkySails, poháněná částečně obrovskou plachtou, opustila v úterý večer německý přístav Bremerhaven v Severním moři a vydala se do Venezuely.

Plachta o ploše 160 metrů čtverečních, která jako obrovský drak vlaje nad přídí, je řízena počítačem a umožňuje snížit spotřebu paliva o deset až 35 procent podle toho, jak silný vane vítr. Autorem projektu je společnost SkySails se sídlem v Hamburku na severu Německa. Za optimálních podmínek lze spotřebu paliva snížit až o 50 procent.

I při slabém větru má plachta tažnou sílu pěti tun, což umožňuje omezovat nejen spotřebu paliva lodi dlouhé 130 metrů, ale také emise skleníkových plynů, uvedli konstruktéři.

Nákladní lodě, které plují po mořích a oceánech, vypustí do ovzduší až čtyři procenta všeho oxidu uhličitého, tedy dvakrát více než letadla.

„V nadcházejících měsících budeme schopni dokázat, že naše technologie v praxi funguje a že významně přispívá k omezování spotřeby paliva i ke snižování emisí,“ prohlásil Stephan Wrage, ředitel německé společnosti založené v roce 2001.

Konstruktéři však připouštějí, že plachta nemá dost velkou sílu, aby mohla být běžně využívána ke komerčním účelům.

„Je obzvláště důležité, aby byla zvýšena ovladatelnost lodi a síla celého jejího systému na úroveň, jakou požadují zákazníci,“ řekl technický manažer SkySails Stephan Brabeck.

pel rdm

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..