Příval vody na severu Čech pomohl rejdařům obnovit plavbu na dolním toku Labe. Hladina řeky se přes noc zvedla o půl metru na 200 centimetrů. Lodě, které na začátku týdne uvízly v přístavech na trase Hamburk-Děčín, dnes vyjely do cílových stanic. „Prodlení v dodacích lhůtách bude díky zvýšení hladiny Labe minimální,“ řekl ČTK dispečer lodního provozu děčínské rejdařské společnosti ČSPL.

Řeka by měla zůstat splavná podle předpovědi Povodí Labe minimálně tři dny. Pokud se větší srážky nebudou opakovat, odteče na začátku příštího týdne vlna do moře. „O víkendu pojedou všechny naložené lodě a některé pošleme na vodu ještě v pondělí,“ řekl dispečer.

Lodě ČSPL na Labi letos stály zatím pouze dva dny. Společnost EVD (Evropská vodní doprava) přestala pro nákladní dopravu dolní Labe využívat na konci minulého týdne. I její lodě dnes opustily přístavy. Pro rejdaře přestává být doprava po vodě efektivní při ponoru 140 centimetrů.

Nákladní lodě na Labi loni stály nebo pluly s minimálním ponorem od konce května do konce října. V Ústeckém kraji napršelo v noci ze čtvrtka na pátek deset až 30 milimetrů vody. Některé menší toky se mohou o víkendu rozvodnit, žádné záplavy však podle meteorologů v kraji nehrozí. Radka Fialová nol

ČTK

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..