Přesně před 70 lety, 27. září 1938, byla na vodu spuštěna v oné době největší zaoceánská osobní loď na světě Queen Elizabeth. Kolos o výtlaku téměř 84.000 tun byl pojmenován po manželce tehdejšího britského krále Jiřího VI. a matce současné britské panovnice Alžběty II., v roce 2002 zesnulé královně matce.

Na svou první plavbu se obrovitánský parník vydal navzdory zuřící druhé světové válce 3. března 1940. Za přísného utajení vyplul ze skotského Gourocku a o čtyři dny později dorazil bezpečně do New Yorku, kde mu bylo uchystáno nadšené uvítání. Kvůli utajení byl natřen matnou šedí a po celou dobu plavby přes Atlantický oceán se v jeho blízkosti naštěstí žádná německá ponorka neobjevila, takže plavba proběhla bez jakýchkoliv komplikací.

Světová moře brázdila Queen Elizabeth do roku 1968, kdy byla z činné služby vyřazena. Poté zamířila do výslužby na Floridu, kde ale z nedostatku peněz chátrala. V roce 1970 proto byla vydražena a poslána do Hongkongu na rekonstrukci. Tam, na počátku ledna 1972, kdy byla téměř celá zrekonstruována, podlehla ničivému požáru.

sad sat

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..